Çocuk ve Ergen

Çocuk ve Ergen

 

Doğru bir yetişkinlik dönemi için çocukluk ve ergenlik döneminde  sorunların oluşmadan önlenmesi  gerekir.  Bu sebeple psikiyatrik hastalık mevcut ise doğru bir şekilde tedavi edilmelidir. Çocuk ve Ergen  psikiyatristi, bireyin yetişkinlik dönemine ulaştığında sağlıklı bir yaşam sürebilmesi, öz güven sahibi bireyler olabilmesi adına  fazlasıyla öneme sahiptir. Geçmiş döneme kıyasla günümüzde Psikiyatristlerin alanının , toplumsal etkinliği ve gereklilikleri ülkemizde ve dünyada çokça hızlı bir şekilde genişlemektedir. Geniş kapsamlı bir alan olmasından kaynaklı biyolojik, psikolojik ve sosyolojik bilim dallarıyla doğrudan etkileşim halindedir.

 

Çocuklukta ve Ergenlikte  Kişilerin Ruh Sağlığı

Çocuk ve ergen lerin , yetişkinlerdeki ruh sağlığı tanımlarının çok daha ötesinde ve özgündür. Bu nedenle Psikiyatristlerin çok daha farklı yöntemlerle bireylere ulaşması gerekir. Bunun için de ciddi bir uzmanlık gerekmektedir. Çocukluk ve ergenlik dönemindeki kişilerde nerdeyse  her yaş, farklı bir  ruhsal gelişim süreci demektir. Bu yüzden farklı gelişim dönemlerine karşılık düşen farklı psikolojik yapılanmalar mevcuttur. Gerekli faktörler incelenerek  çocuk ve ergen in içinde bulunduğu ruhsal gelişim evresi saptanmaktadır. Oluşabilecek sorunlar  belirlenerek gerekli tanı, tedavi süreçleri  uygulanır.

 

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisinin İlgilendiği Hastalıklar

Fizyolojik yapı ve karakter gelişiminde en çok gelişim ve değişimin gerçekleştiği evre 0-18 yaş aralığıdır. Bu dönemde kişide gözlenen herhangi bir değişim,  tüm yaşamı etkileyecek kalıcı unsurlara sebep olabilir. Bu yüzden Psikiyatristler, bu anlamda çok önemli bir yer edinmiştir.

 

Çocuk ve Ergen Psikiyatristleri , kişisel psikoterapi , EMDR, Otojenik Gevşeme Terapisi, aile terapisi, ilaç tedavisi ve psikometrik değerlendirmeler uygularlar.  Ancak Uzmanlık sahibi hekimler, gerekli durumlarda  çeşitli tanı testlerinin ve tedavi süreçleri için  alanında uzman psikologlardan da destek alır. Çocukluk ve ergenlik dönemindeki kişilerin, psikiyatrik hastalıklarının tanısının koyulabilmesini gerekmektedir. Psikologlar da  bu yüzden yardımcı olması adına gelişim, dikkat ve zeka testleri uygularlar.

 

Psikologlar,  yapılan testlerle uygun uygulama ve tanıyı belirlemelidirler. Çocuk ve ergen psikolojisiyle alakalı ayrıntılı bilgi almanız için profesyonel ekibimiz sizleri bekliyor olacaklar.

merhaba10