Psikoloğa Sor?

Aklınıza takılan soruları uzmanlarımızla paylaşabilir, fikir sahibi olabilirsiniz.
Aklınıza takılan soruları psikoloğa soru sor ile ücretsiz olarak sorun , fikir sahibi olun.

Psikoloğa soru sormak istiyorum;

Psikologlara Sorulan Toplam 200 Soru;

 • - Oya ****** 2021-12-26 16:00:34
  Merhaba iyi günler esimle aramda surekli problemler oluyor 3 tane çocuğumuz var biri 8 diğeri 5 en küçüğü yeni doğdu (Evlilik Problemleri Kategorisi)
  • Ergin DURAN 2021-12-28 09:15:18

   Merhaba, bahsettiğiniz konuyla ilgili daha detaylı bilgi verirseniz yardımcı olmaya çalışırız. Diğer yandan sürekli problemlere dair eşinizle çift olarak destek almanız sizin açınızda daha uygun olacaktır.

 • - Emine ****** 2021-12-24 22:45:33
  Merhaba, Ben Berrin 23 yaşındayım. Sürekli olarak kendimi herkese hesap vermek zorundaymış gibi hissediyorum ve bunun neticesinde hep benim hakkımda fikirleri değişeceğini, kızacaklarını, kısıtlayacaklarını düşünerek ya bir şeyleri yapmaktan kaçmaya çalılıyorum ya da bu sefer yapacağım desem de planlanan şey gerçekleşene kadar asla aklımdan çıkarıp başka şeylere odaklanamıyorum. Bu bir psikolojik rahatsızlıksa bunun adı nedir, napmam yönünde tavsiye de bulunursunuz? (Kaygı Bozukluğu Kategorisi)
  • Serdar KÖRÜK 2021-12-29 17:21:58

   Merhabalar. Öncelikle psikolojik danışma desteği alabilirsiniz bunu önerebilirim. Erken dönem uyum bozucu şemalar dediğimiz bir kavram vardır. Biraz bu teoriyi okuyabilirsiniz özellikle kendilik şemalarınızla ilgili farkındalık kazanabilirsiniz diye düşünüyorum.

 • - Zelal ****** 2021-12-24 21:37:13
  Orta düzeyde anksiyete (Kaygı Bozukluğu Kategorisi)
  • Elif ARABACI 2021-12-24 22:21:45

   Merhaba. Orta düzeyde anksiyetniz olduğunu size düşündüren nedir? Anksiyete , psikolojik bir rahatsızlıktır. Günlük hayatımızda ara sıra kaygı yaşamak olağandır ve bu bizi hayatta tutar. Çünkü zaman içerisinde karşı karşıya kaldığımız olaylardan ötürü endişelenebilir ya da gelecek ile ilgili maddi-manevi anlamda kaygılar duyabiliriz. Günlük yaşamda kaygı duymak her ne kadar normal olsa da, dozunda bir aşırılık mevcutsa o zaman tıbbi bir hastalıktan söz edebiliriz. Siz de yer alan belirtiler neler ve bu durum işlevinizi ne düzeyde etkiliyor?

 • - Cahide ****** 2021-12-24 19:00:45
  Anksiyete Bozukluğu (Kaygı Bozukluğu Kategorisi)
  • Fulya UZUN 2021-12-27 19:56:31

   merhabalar, eğer bir anksiyete probleminiz olduğunu düşünüyor veya bu konuda ilaç desteği alıyorsanız bir profesyonel yardımı alabilirsiniz

 • - Birisi ****** 2021-12-24 16:54:04
  Merhaba, lise öğrencisiyim eskisi gibi derslerime odaklanamıyorum. Hiç gerçek arkadaşım yok, herkes beni dışlıyor, çok yalnızım. Dış görünüşümden de rahatsızım. Kendimi çok kötü hissediyorum. Ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim (Depresyon Kategorisi)
  • Fulya UZUN 2021-12-27 19:58:09

   Merhabalar, böyle konularda anlık cevaplar ya da tavsiyeler uzun süreli çözüm getirmeyebilir, bu konuda ailenizin iş birliği ile bir profesyonelden yardım alabilirsiniz, iyi günler dilerim.

 • - Azra ****** 2021-12-20 23:51:19
  Merhaba benim sosyal anksiyetem, kaygı bozukluğum, duygu küntlüğüm var ve şu anda da malapdatif daydreamin diye bir hastalığa da sahip olduğumu düşünüyorum, internetten araştırdım fakat henüz psikoloğumla görüşme fırsatım olmadı. Şöyle ki ben mezunum ve yksye hazırlanmaya çalışıyorum aynı zamanda hayatımda çok çok yakın zamanda birisiyle bir ayrılık yaşadım. Psikoloğuma antidepresan kullanmak istediğimi söyledim ve reddetti ama yine de istersem kullanabileceğimi söyledi. Sizin tavsiyeniz nedir (Diğer Kategorisi)
  • Serdar KÖRÜK 2021-12-29 17:23:28

   Antidepresan kullanabilirsiniz tabi doktorunuzun gözetiminde ama en etkili yollardan birisi hem antidepresan hem de psikolojik danışmanın eş güdümlü olarak gidebilmesidir.

 • - Tekin ****** 2021-12-20 00:35:04
  Merhaba. 24 yaşındayım. Şöyle bir durumum var. Bazen yapmak istediklerimi de kaçırdığımı düşünüyorum bu yüzden. Yani söz konusu olan şey becerebilmem ya da becerememem değil. Ben şöyle anlatayım şimdi mesela beni bir yere oturtun. Diyin ki Ayşe tüm gün burada otur sadece insanları izle, izlerim. Hiç sıkılmam. Benim için düğünler böyle mesela. O kadar çok seviyorum ki insanları izlemeyi, tamam bu biraz tuhaf kabul ediyorum ama beni izlesinler istemem, sanırım utandığımdan. (Takıntılarım Var Kategorisi)
  • Serdar KÖRÜK 2021-12-29 17:26:11

   Demek istediğinizi anladım öncelikle teşekkürler paylaşımınız için. Bir şeyleri kaçırıyormuş gibi hissetmek, kendi hayatımızı veya başkalarını seyirciymiş gibi izliyor hissiyatına kapılmak daha çok dissosiyatif durumlar grubuna girmektedir. Psikolojik danışma süreci alabilirsiniz. Bu durumda bir metinle veya soru cevap olarak değerlendirmek ve bilgi vermek biraz zor olabilir.

 • - İpek ****** 2021-12-15 20:28:09
  15 yaşındayım Yaşıtlarıma göre çok agrasif olma özelliğine sahibim ani ağlama isteği sitres öfke ve agrasifim bu yüzden de psikolojik bir sorunum oldunu düşünüyorum orta düzeyde depresyon var ve bazen asosyelim bu durum dahaçok aileme anneme karşı oluyor ve bazen kendime hayali bir arkadaşım olsun istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim (Kaygı Bozukluğu Kategorisi)
  • Elif ARABACI 2021-12-18 10:21:32

   Merhaba İpekciğim. Öncelikle şunu söylemeliyim ki söylediğin durumlar ve gösterdiğin davranışlar ergenlik döneminde olduğun için gelişen olağan durumlardır. Ergenlik dönemi bireyin kimlik kazanımı için uğraştığı, bu uğraşı verirken zaman zaman zorlandığı ve zorlandığı içinde istemediği tepkiler verdiği bir dönemdir. Etrafındaki çoğu yaşıtın da bu duyguları hissediyor olması çok yaygın. Yalnız değilsin bunu unutma. Deprsyon ciddi bir tanımdır. Kolay kolay konulacak bir tanı değildir yani. Senin anlattıkların ergenlik dönemi belirtileri. İçin rahat olsun. Bu dönemde bir uğraşın olması çok önemli yani vaktinin çoğunu okul ve dersler dışında nasıl geçiriyorsun? Sosyal medya dışında neler yapıyorsun. Somut bir uğraşın olması ilk hedefin olsun. Unutma, ergenlik geçince bu ikilemli hallerinde geçecek. Kendine iyi bak!

 • - Tuba ****** 2021-12-14 13:57:58
  Haksızlığı,menfaat ilişkilerini sevmediğim için olabildiğince az insanlarla iletişim kuruyorum lakin evlendikten sonra neredeyse kalmadı kardeşimle,kaynımlada dahil görüşmüyorum anne-babalar kaldı ki kayınvalidemle de anlaşamıyorum bu noktada sorunum başlıyor hayatımdan çıkaramıyorum ve yapılan her haksızlıkta sürekli eşimle kavgalarım başladı kavgalar artık öfkeye dönüşüyo.yüzleşiyorum, anlatıyorum ama karşımdaki değer vermediğini hissettiriyo,uyum sağlayamıyorum haksızlığa uğrarken öfkem yüzünden ben kötü görünüyorum (Öfke Problemi Yaşıyorum Kategorisi)
  • İdil Sera ŞAHİN 2022-01-05 11:19:59

   Merhaba, zor bir durum içinde sıkıştığınızı görüyorum. İnsanlar ile iletişim kestikten sonra kendinizi anlatacağınız sorunlarınızı paylaşacağınız ve sizi anlayan birilerinin eksikliğini hissediyorsunuz. Bu durum hayatınıza öfke ile yansımış durumda. Psikolojik danışma ile kendinizi güvenle anlatacağınız ve duygularınızı paylaşacağınız bir ortam yaratabiliriz. Dilerseniz seans aldıktan görüşme sağlayarak size kendinizi anlatabileceğiniz bir ortam yaratabilirim. İyi günler dilerim.

 • - Esra ****** 2021-12-13 23:51:07
  Merhaba, Son birkaç aydır durduk yere içimde bir heyecan, korku ve kaygı oluşuyor. Sürekli ağlama hissi geliyor ve kalp krizi geçirecekmiş gibi hissediyorum. Ekg vs çekildi hepsi temiz çıktı ama ben yinede o ataklar geldiğinde korkuyorum. Ataklardan sonra korkumun yersiz olduğunu anlıyorum ama atak sırasında korkularıma hakim olamıyorum. Nefesim yetmiyor gibi bir his oluşuyor. Yakın zamanda covid aşısı oldum ve bu aşıdan sonra bu durumlar daha da artmaya başladı. Ne yapmalıyım? (Panik Atak Yaşıyorum Kategorisi)
  • Ergin DURAN 2021-12-13 23:55:02

   Merhaba, kaygı kendisini en çok somatik olarak gösterir. Göstermiş olduğunuz belirtiler bize de bunu gösteriyor. Bu belirtiler genellikle kişinin duygu-düşünce-davranış şemasından kaynaklanır. Başıma bir şey gelecek, acaba sağlığım yerinde mi, kötü bir şeyler olacak gibi duyguları tetikleyen düşünceler kişinin olumsuz duygularının daha çok artmasına ve kaygısını kontrol edemez hale gelmesine neden olmaktadır. Başlıkta belirttiğiniz panik atak durumu bir psikiyatrist tanısıysa bu konuyla ilgili sitemizde yer alan uzmanlardan seans alabilirsiniz. Terapi süreci size kaygılarınızı ve korkularınızı daha anlamlı gelmenize yardımcı olacaktır. Bunları yaparsanız bu durum ortadan kalkar gibi bir şey söylememiz mümkün değil. Ancak bilimsel anlamda bahsettiğiniz durumlar terapi desteğiyle ortadan kalkacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

 • - Banu ****** 2021-12-12 19:07:45
  Merhaba ben 23 yaşındayım anksiyete panik atak tehşisi konulalı 2 yıldan fazla oluyor ilaç ile tedavi oldum ancak benim sorunum uyku dönem dönem uykuya dalamıyorum gece olunca uyuyacağım aklıma geliyor eyvah yine uyuyamazsam diye yatıyorum bazen 24 saatten fazla ayakta kalıyorum uyuyamıyorum ilaç kullanmak istemiyorum lütfen yardım edin (Kaygı Bozukluğu Kategorisi)
  • Fulya UZUN 2021-12-27 20:00:09

   merhabalar, "yine uyuyamazsam" inancı panik bir tetikleyici olabilir. bu konuda yardım istiyorsanız lütfen bir profesyonele başvurun, iyi günler dilerim.

 • - Banu ****** 2021-12-12 19:07:44
  Merhaba ben 23 yaşındayım anksiyete panik atak tehşisi konulalı 2 yıldan fazla oluyor ilaç ile tedavi oldum ancak benim sorunum uyku dönem dönem uykuya dalamıyorum gece olunca uyuyacağım aklıma geliyor eyvah yine uyuyamazsam diye yatıyorum bazen 24 saatten fazla ayakta kalıyorum uyuyamıyorum ilaç kullanmak istemiyorum lütfen yardım edin (Kaygı Bozukluğu Kategorisi)
  • Ergin DURAN 2021-12-13 23:57:27

   Merhaba, sanırım "eyvah yine uykuya dalamayacağım" düşüncesi sizi oldukça tedirgin ediyor. Uykuya dalmadan önce aklınızdan neler geçiyor? Kendinize neler diyorsunuz? Uyuduğunuz günler mutlaka vardır. Bu günlerin diğer günlerden farkı nedir? Uykuya dalmanıza yardımcı olan, kendi hayatınıza olumlu etki eden durumların bir listesini yapmak başlangıç için işe yarayabilir. Bu tür istisnai durumlar çözüm için bize bir mesaj verir. Dilerseniz konuyla ilgili online terapi desteği alabilirsiniz.