Psikoloğa Sor?

Aklınıza takılan soruları uzmanlarımızla paylaşabilir, fikir sahibi olabilirsiniz.
Aklınıza takılan soruları psikoloğa soru sor ile ücretsiz olarak sorun , fikir sahibi olun.

Psikoloğa soru sormak istiyorum;

Psikologlara Sorulan Toplam 220 Soru;

 • - Filiz ****** 2021-09-30 22:05:49
  Merhaba uykuya dalma problemim var hastaneye gittiğimde uykuya dalabilmek için sürekli ilaç kullanıyorum son ilacım Gyrex . Benim sormak istediğim bu ilaçtan daha iyi ilaç tavsiye edermisiniz ve de ben bu ilaçları ne zamana kadar kullanıcam ???? artık kendiliğimden uyumak istiyorum. Ve bu ilaçları sürekli kullandığım için bana çok zararı olurmu (Diğer Kategorisi)
  • Ergin DURAN 2021-10-01 10:21:00

   Merhaba, konuyla ilgili psikolog ve psikolojik danışmanlar bir ilaç tavsiyesinde bulunamaz. Konuyla ilgili tekrardan psikiyatri hekimiyle görüşme yapmanız gerekmektedir. Sağlıklı günler dilerim.

 • - Caner ****** 2021-09-25 20:37:23
  Merhaba son 1 yılda 4 farklı işte çalıştım, tüm işlerimi kendim kariyer sitelerinden buldum, 3 tanesinde yetersiz performans sebebiyle kovuldum, bunlardan sonuncusunda 1 gün çalışıp istifa etme kararı aldım, çalıştığım işlerde gerekli disiplini gösteremediğim için mi yoksa doğru işi henüz bulamadığım için mi devamlılık sağlayamıyorum ? Sahip olduğum yetenekleri, ilgi alanlarımı ve sektörde karşılayacağım ihtiyacı nasıl birleştirebilirim, hangi yöntemleri hangi soruları sormamı önerirsiniz ? (Meslek Hayatında Problemler Kategorisi)
  • Yeni Kullanıcı 2021-10-06 14:30:03

   Merhabalar, Meslek seçimi ve kariyer, hayatımızın büyük bir kısmını kapsayan ve kişiliğimiz, istek ve ihtiyaçlarımız ile ilgili de önemli ipuçları barındıran bir konudur. Bu sebeple meslek seçimi, kariyer hayatımıza yön vereceği ve hayatımızın geri kalanını da büyük ölçüde etkileyeceği için ilgi, yetenek ve kişilik gibi önemli değişkenler düşünülerek yapılmalıdır. Bu çerçevede yapılan bir seçim sonraki aşamalarda daha sağlıklı ve doğru kararlar alınmasını ve kariyer hayatında başarı ve mutluluğun hakim olmasını sağlayacaktır. Kariyer hayatınızı şekillendirirken tüm bunları göz önünde bulundurmanız ve çalışacağınız sektör seçimini de buna göre yapmanız yerinde olacaktır. Daha detaylı bir bilgilendirme ve karar verme süreçlerinizde danışma hizmeti almak için ulaşabilirsiniz :) Görüşmek üzere.

 • - Melda ****** 2021-09-25 00:33:53
  Yolculuklarda panik atak yaşıyorum. Arabada ön koltukta asla oturamıyorum. Kazadan ve başımıza bişey gelmesinden çok korkuyorum. Bu korkumu nasıl yenebilirim? (Panik Atak Yaşıyorum Kategorisi)
  • Yeni Kullanıcı 2021-10-06 14:28:12

   Merhabalar, Panik bozukluklar hissedilmesi oldukça normal ve gerekli olan kaygı duygusunun bazı durumlar ve olaylar sonucunda yoğun bir şekilde yaşanması ve bu yoğun kaygıya eşlik eden fiziksel bazı semptomların ortaya çıkmasıyla seyreden ataklardan oluşmaktadır. Bu ataklara sebep olan yoğun kaygının ortaya çıkmasının nedeninin tespit edilmesi, tedavi ve terapi süreci için oldukça önemlidir. Bu sebep/sebepler tespit edildikten sonraki süreçte hasta/danışan gerekli görülürse psikiyatrik bir tanılama ve tedavi sürecine girer ve bunun yanı sıra terapiye başvurur. Panik bozukluklar, ataklar ve kaygı genel olarak benzer semptomlar üzerinden tanılanıp tedavi edilse de yaşantılar kişiye özgüdür. Bu sebeple yaşantılar üzerine konuşulması, kaygı üzerinde durulması kısacası kişiye özgü bir yaklaşım sergilenmesi önemlidir. Bu noktada size yardımcı olabilirim :) Görüşmek üzere.

 • - Ebru ****** 2021-09-11 17:51:35
  Merhaba lar benim 9 yaşında oğlum var ve dikkat eksikliği hiperaktivite var doktor teşhisi yani ilaç kullanıyoruz uzun zamandır ama ben ilaç kullanma taraftarı değilim kardeşi kiskaniyo herşeye agliyo çok kimseyle uyum sağlayamıyor yalan söylüyor takıntıları var korkuları çok fazla okul başarısı düşük internete çok bağlı iştahı yok hiçbir şey yediremiyorum lütfen bana yardım ci olunbaşka bir yolu varmı acaba bunun sizden yardım bekliyorum (Diğer Kategorisi)
  • Ayşen Yeşim Uslu 2021-09-29 11:29:22

   Merhaba, DEHB için ilaç tedavisinin yanında aileye yapılan rehberliğin, ev içi ve okul içi düzenlemelerin de iyileştirici etkisi mevcuttur. Bunun için ebeveynlik danışmanlığından faydalanabilir, site üzerinden randevu oluşturabilirsiniz.

 • - Harun ****** 2021-09-10 21:21:57
  Bende aşırı derecede ölüm ve hastalık korkusu var (Kaygı Bozukluğu Kategorisi)
  • Ergin DURAN 2021-10-01 10:19:44

   Merhaba, hastalık ve ölüm korkusuna yönelik neler yaşadınız? Eğer ki yakın çevrenizde ya da sizde hastalık kaynaklı ölüm yaşadıysanız bu korku tetiklenmiş olabilir. Bu noktada yaşam öykünüzü ele almak daha faydalı olacaktır. Bir trafik kazası yaşamak ya da ağır hastalık yaşamak bazen bu tür kaygıları tetikleyebiliyor. Bu yüzden var olan durumu daha ayrıntılı şekilde ele almamız gerekebilir.

 • - Salim ****** 2021-09-10 14:35:10
  Merhaba bana 2 yil once panik bozuklugu teshisi kondu 2 yil ilac kullanip braktim simdi tekrar basladim delirme korkusu yasiyorum simdi de Şizofren olmaktan korkuyorum. Ya şizofren olduysam farkında değilsem, ya şizofrenler gibi düşünürsem diye çok korkuyorum. Belirtilerini okudum ve onları kendime zorla dayatiyorum acaba isitsel halusunasyonmu duyuyorum normal duydugum sesleri bu halusunasyon du galiba diye yorumluyorum yani isitsel halusunasyon duyduguma emin degilim keskin bir ses duymuyorum emir verici sesler de yok (Diğer Kategorisi)
  • Ergin DURAN 2021-09-10 16:04:04

   Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. İlaçlı tedaviye tekrar başlamanız şu an için size daha faydalı olacaktır. Bahsettiğiniz belirtilere yönelik bir değerlendirme ya da tanı koymamız etik açıdan mümkün değil. Sizi takip eden hekimden tekrardan randevu talep ederek bu belirtmiş olduğunuz durumları paylaşabilirsiniz. Panik atak durumunuza yönelik ilaçlı tedavi dışında terapi desteği talep ediyorsanız sitemizde panik atak alanında destek veren uzmanlarımızdan seans alarak görüşmelere başlamanız sizin için daha faydalı olur. Panik atak durumunu ilaçlı tedavi + terapi desteğiyle daha kolay bir şekilde yenebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 • - Ece ****** 2021-09-09 19:17:11
  Merhaba, 31 yaşındayım küçüklüğümde ve ergenlik döneminde ailemden siddet ve hakaret gördüm uzun süre çocukluktan bahsediyorum çünkü önceden yaşadığım şeyler en ufak tartışmamızda aklıma geliyor ve çok soğuyorum. 2 sene öncesin yurtdışına gittim annemekanser teşhisi koyulduğu için 2 ay önce döndüm fakat master yapacaktım. Duyduğumda kendime daha üzüldüm sonra suçluluk hissettim. Şu an beraberiz çok şükür iyi fakat burada sıkışmış hissediyorum. Master için başvurdum vizem için sonuç bekliyorum. Nasıl yol izlemeliyim. (Diğer Kategorisi)
  • Yeni Kullanıcı 2021-09-09 20:55:53

   Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Bugünkü yaşantılarımızın, duygularımızın, davranışlarımızın temelinde geçmiş yaşantılar büyük rol alır. Bazen bu tür durumlarla kendimiz başa çıkmayı öğreniriz, bazen ise farklı destek arayışına gireriz. Hepimizin çözüm becerisi bu yüzden farklıdır. Annenize mutlaka üzülmüşsünüzdür ancak geçmiş yaşantılara dair öfke de hissediyorsunuz sanırım. Diğer yandan sizin de kendinize göre planlarınız vardı. Kendinize üzüldüğünüz için annenize üzülmediğinizi düşünüyorsunuz sanırım. Bu duygu sizi daha fazla suçlu hissettiriyor. Aslında ikisi farklı yaşantılar ve duygular. Sizin de bir planınız vardı, siz sadece planınızın gerçeklememesine üzüldünüz. Bu annenize üzüldüğünüz ya da önemsemediğiniz anlamına gelmez ancak buna sebep olan farklı tetikleyiciler olabilir. Terapi süreci doğru sorularla sizin bu duygularınızın nedenlerini görmenize yardımcı olur. Duygularınızı ve düşüncelerinizi daha net fark etmeniz, karar verme sürecini daha net olarak belirlemeniz için online terapi desteği almanız sizin için daha iyi olabilir. Sağlıklı günler dilerim.

 • - Yeni Kullanıcı 2021-09-06 08:42:58
  Bir kac senedir esimin bana karsi cinsel isteksizligi olduğunu düşünüyorum. Son 6 aydir fln da erken bosalma sorunu yasiyoruz. Ben istemesem cinsel ilişki istemiyor. 1 ay ben hic bisii demesem belki 1 kez benimle yatmak istiyor. Konu hakkinda konuştuğumda ise artik cokuk çocuğumuz var evimize cocuklari yetistirmemize bakalim diyor. Sex o kadar onemli bisii diil diyor. Dün instagramda yari çıplak kadinlara baktığını farkettim. Bunun üzerine konu üzerinde iyice sorguladim ve cinsel iliskide beni tatmin edemediğini ve nasi (Diğer Kategorisi)
  • İdil Sera ŞAHİN 2021-11-08 17:14:35

   Merhaba, bu konuda cinsel terapiste çift olarak gitmeniz iyi olacaktır. Cinsel terapide uzman olan psikologlarımız ile görüşebilirsiniz. İyi günler dilerim.

 • - Yeni Kullanıcı 2021-09-04 04:34:09
  Merhaba, uzun süreli bir ilişkim var fakat erkek arkadaşım dengemi bozuyor. Çok ilgiliyken ertesi gün kötü bir ruh haline bürünebiliyor. Şuan üniversite okuyor ve çalışmasını, bazı konserlere gitmesini, ordayken vaktinin ve ilgisinin azalmış olmasını kabullenemiyorum ve bu çok fazla düşünmekle beraber depresyondaymışım hissi veriyor. Aynı zamanda hayatımda kötü giden bir şeyler olduğunda bazı takıntılarım artmaya başlıyor (belli sayılarda bir yere dokunma, silme v.s gibi ) buna ek olarak da uyku problemi yaşıyorum.Ne ya (Diğer Kategorisi)
  • Ergin DURAN 2021-09-09 15:42:15

   Merhaba, terapi sürecinde partnerinizin davranışlarını değiştiremeyiz. Ancak sizin ilgi ortadan kalktığında kendinizi çökkün hissetmenizin sebeplerini araştırabiliriz. İçinde bulunduğunuz mutsuzluğa nelerin sebep olduğunu, sizi nelerin tetiklediğini farklı bir bakış açısıyla ele alabiliriz. Diğer yandan hayatınızda kötü giden şeyleri nasıl tanımlıyorsunuz? Yolunda gitmeyen neler olunca takıntı diye ifade ettiğiniz davranışlar artıyor? Bu davranışlar ilk ne zaman ortaya çıktı, nasıl fark ettiniz? Bu tür sorular bize terapi sürecinde yol gösterici olacaktır. Ayrıca bu tekrarlayan hareketler sizin sakinleşmenize nasıl katkı sağlıyor? Tüm süreçleri ayrıntılı şekilde ele almamız gerekebilir. Konuyla ilgili online terapi alabilirsiniz. İyi günler dilerim.

 • - Yeni Kullanıcı 2021-09-03 18:04:47
  Cinsel olarak sorunlar yaşıyorum. Bu durumu aşmak istiyorum. (Diğer Kategorisi)
  • Ergin DURAN 2021-09-03 23:25:28

   Merhaba, bahsettiğiniz cinsel sorunlar nelerdir? Konuyla ilgili öngörüşme sağlayabiliriz. Dilerseniz canlı destekten iletişime geçip ücretsiz ön görüşme oluşturabilirsiniz.

 • - Yeni Kullanıcı 2021-09-02 18:08:12
  Ölüm korkusu yaşıyorum sürekli aklımda nasıl baş ederim bilmiyorum 2 hafta falan önce yolda fenalaştım ambulansa falan bindim bu ondan sonra daha fazla düşünmeye başladım bununla ilgili ne yapabilirim (Diğer Kategorisi)
  • Ergin DURAN 2021-09-02 18:25:37

   Merhaba, öncelikle belirtiler ilgili bir psikiyatri kontrolünün olması daha uygun olacaktır. Konuyla ilgili bir hekim görüşü olursa incelenecek yol daha kolay belirlenebilir. Ölüm korkusu farklı durumlarda da ortaya çıkabiliyor. Panik atak, kaygı gibi anlarda da bazen bu belirtiler çıkabilir. Diğer yandan belirsizlik ve yalnızlık , yakınları yitirme korkusu ,kişisel kimliği kaybetme korkusu , ölümden sonra cezalandırılma ,geride kalanlar için endişelenme ,denetimi kaybetme ,acı duyma ,bedenini kaybetme ,yok olma korkusu gibi farklı durumlar ölüm korkunuzu tetikliyor olabilir. Temelde yatan duygu ve düşüncenizi belirlemek, bu korkunun ortaya çıktığı ilk anı konuşmak, ölüme dair düşüncenizi öğrenmek bu konuda doğru bir yol izlememize yardımcı olacaktır. Konuyla ilgili destek almak için uzman profillerini inceleyebilirsiniz.

 • - Yeni Kullanıcı 2021-09-01 21:21:31
  Merhabalar hocam 4bçk yıldır birlikte olduğum bir kız arkadaşım var fakat bir arkadaşımızın düğününde tartıştık ve ben alkolün de etkisiyle küfür ettim ve üstüne yürüdüm ve arkadaşlarımız bu rezilliğe şahit oldu şimdi çok pişmanım ve ne yapacağımı bilmiyorum beni affetmiyor haklıda bende kendime yakıştıramıyorum yaptıklarımı hem suçlu hem pişman hemde çaresizim hocam ne yapacağımı bilmiyorum bana yol gösterin lütfen (Diğer Kategorisi)
  • Ergin DURAN 2021-09-09 15:39:39

   Merhaba, anladığım kadarıyla alkol kullandıktan sonra öfke kontrolünüzü yitirmişsiniz. Öfke durumunuza yönelik bir destek almanız sizin için daha uygun olabilir. Affetme kavramı tamamen kişiye has bir şeydir. Bunları yaparsınız partneriniz sizi affedecektir cümlesini hiçbir uzman kuramaz. Bu yüzden siz kendinizi affettirmekten ziyade var olan durumunuzu değiştirmeye yönelik adım atmalısınız. İyi günler dilerim.