Psikoloğa Sor?

Aklınıza takılan soruları uzmanlarımızla paylaşabilir, fikir sahibi olabilirsiniz.
Aklınıza takılan soruları psikoloğa soru sor ile ücretsiz olarak sorun , fikir sahibi olun.

Psikoloğa soru sormak istiyorum;

Psikologlara Sorulan Toplam 64 Soru;

 • - Gonca ****** 2021-09-29 13:32:01
  Hocam merhabalar 1) Ben ders çalışırken çok zaman kaybediyorum hem de fazlasıyla. Bazen kendime olan inancım azalıyor bazen de bıkkınlık oluyor 2) Daha verimli ve anlayarak anlayarak nasil ders çalışabilirim? (Diğer Kategorisi)
  • Aysu Apakay 2021-10-06 14:10:20

   Merhabalar, Etkili ders dinleme ve verimli ders çalışma alışkanlığı ile ilgili sorunlar, pandemi döneminde uzun süre uzaktan eğitim sistemi ile eğitimine devam eden öğrencilerde sıklıkla karşılaştığımız bir durum haline geldi. Çoğu öğrenci, tıpkı sizin bahsettiğiniz şekilde nasıl ders çalışması ve zamanı nasıl planlaması gerektiğiyle ilgili sıkıntılar yaşıyor. Bu noktada öğrencilere çeşitli ders çalışma programları ve zaman yönetimi etkinlikleri yapılıyor ve öneriliyor. Buna ek olarak yaşanan olumsuzluklar sonucunda düşen motivasyon için de çeşitli çalışmalar bulunuyor. Bu konuda bilgilendirme ve uygulama isterseniz seve seve destek olurum :) Görüşmek üzere.

 • - Caner ****** 2021-09-25 20:37:23
  Merhaba son 1 yılda 4 farklı işte çalıştım, tüm işlerimi kendim kariyer sitelerinden buldum, 3 tanesinde yetersiz performans sebebiyle kovuldum, bunlardan sonuncusunda 1 gün çalışıp istifa etme kararı aldım, çalıştığım işlerde gerekli disiplini gösteremediğim için mi yoksa doğru işi henüz bulamadığım için mi devamlılık sağlayamıyorum ? Sahip olduğum yetenekleri, ilgi alanlarımı ve sektörde karşılayacağım ihtiyacı nasıl birleştirebilirim, hangi yöntemleri hangi soruları sormamı önerirsiniz ? (Meslek Hayatında Problemler Kategorisi)
  • Aysu Apakay 2021-10-06 14:30:03

   Merhabalar, Meslek seçimi ve kariyer, hayatımızın büyük bir kısmını kapsayan ve kişiliğimiz, istek ve ihtiyaçlarımız ile ilgili de önemli ipuçları barındıran bir konudur. Bu sebeple meslek seçimi, kariyer hayatımıza yön vereceği ve hayatımızın geri kalanını da büyük ölçüde etkileyeceği için ilgi, yetenek ve kişilik gibi önemli değişkenler düşünülerek yapılmalıdır. Bu çerçevede yapılan bir seçim sonraki aşamalarda daha sağlıklı ve doğru kararlar alınmasını ve kariyer hayatında başarı ve mutluluğun hakim olmasını sağlayacaktır. Kariyer hayatınızı şekillendirirken tüm bunları göz önünde bulundurmanız ve çalışacağınız sektör seçimini de buna göre yapmanız yerinde olacaktır. Daha detaylı bir bilgilendirme ve karar verme süreçlerinizde danışma hizmeti almak için ulaşabilirsiniz :) Görüşmek üzere.

 • - Melda ****** 2021-09-25 00:33:53
  Yolculuklarda panik atak yaşıyorum. Arabada ön koltukta asla oturamıyorum. Kazadan ve başımıza bişey gelmesinden çok korkuyorum. Bu korkumu nasıl yenebilirim? (Panik Atak Yaşıyorum Kategorisi)
  • Aysu Apakay 2021-10-06 14:28:12

   Merhabalar, Panik bozukluklar hissedilmesi oldukça normal ve gerekli olan kaygı duygusunun bazı durumlar ve olaylar sonucunda yoğun bir şekilde yaşanması ve bu yoğun kaygıya eşlik eden fiziksel bazı semptomların ortaya çıkmasıyla seyreden ataklardan oluşmaktadır. Bu ataklara sebep olan yoğun kaygının ortaya çıkmasının nedeninin tespit edilmesi, tedavi ve terapi süreci için oldukça önemlidir. Bu sebep/sebepler tespit edildikten sonraki süreçte hasta/danışan gerekli görülürse psikiyatrik bir tanılama ve tedavi sürecine girer ve bunun yanı sıra terapiye başvurur. Panik bozukluklar, ataklar ve kaygı genel olarak benzer semptomlar üzerinden tanılanıp tedavi edilse de yaşantılar kişiye özgüdür. Bu sebeple yaşantılar üzerine konuşulması, kaygı üzerinde durulması kısacası kişiye özgü bir yaklaşım sergilenmesi önemlidir. Bu noktada size yardımcı olabilirim :) Görüşmek üzere.

 • - Memo ****** 2021-09-12 21:12:14
  Mrb 32 yaşındayım ve çok fazla vicdanlı biriyim galiba hayır diyemiyorum hiç Bi şekilde ve bu halim beni kullanmalarına sebep oluo bunun farkındayım ama kendime dur diyemiyorum benim yüzümden birinin üzülmesi yada kırılması beni çok fazla etkilio ne yapabilirim (Kıskançlık Yaşıyorum Kategorisi)
  • Nilsu AKSU 2021-09-22 17:14:16

   Merhabalar, hayır diyebilmek ve kişisel sınırlarımızı korumak sağlıklı iletişim kurabilmek aynı zamanda olumlu bir kendilik algısı inşa edebilmek için gereklidir. Kimi zaman insanları reddetmek, hayır demek oldukça zor gelir ve insanları kırmamak adına bundan kaçınabiliriz. Fakat bu kaçınmanın bir alışkanlık haline gelmesi bizi suistimale açık hale getirebilir. Oysa kişisel sınırlarımızın olması ve kendi isteklerimizi gözetmek oldukça anlaşılabilirdir. Hayır diyememenin arkasında herkesi memnun etmek ya da ilişkilerinize zarar vermek gibi kaygılar olabilir. Bunları fark edip "hayır" demeyi öğrenmek başlangıçta zor olsa da sonrasında hayatınızın birçok alanında olumlu etkilerini göreceğinizi düşünüyorum.

 • - Ebru ****** 2021-09-11 17:51:35
  Merhaba lar benim 9 yaşında oğlum var ve dikkat eksikliği hiperaktivite var doktor teşhisi yani ilaç kullanıyoruz uzun zamandır ama ben ilaç kullanma taraftarı değilim kardeşi kiskaniyo herşeye agliyo çok kimseyle uyum sağlayamıyor yalan söylüyor takıntıları var korkuları çok fazla okul başarısı düşük internete çok bağlı iştahı yok hiçbir şey yediremiyorum lütfen bana yardım ci olunbaşka bir yolu varmı acaba bunun sizden yardım bekliyorum (Diğer Kategorisi)
  • Ayşen Yeşim Uslu 2021-09-29 11:29:22

   Merhaba, DEHB için ilaç tedavisinin yanında aileye yapılan rehberliğin, ev içi ve okul içi düzenlemelerin de iyileştirici etkisi mevcuttur. Bunun için ebeveynlik danışmanlığından faydalanabilir, site üzerinden randevu oluşturabilirsiniz.

 • - Harun ****** 2021-09-10 21:21:57
  Bende aşırı derecede ölüm ve hastalık korkusu var (Kaygı Bozukluğu Kategorisi)
  • Ergin DURAN 2021-10-01 10:19:44

   Merhaba, hastalık ve ölüm korkusuna yönelik neler yaşadınız? Eğer ki yakın çevrenizde ya da sizde hastalık kaynaklı ölüm yaşadıysanız bu korku tetiklenmiş olabilir. Bu noktada yaşam öykünüzü ele almak daha faydalı olacaktır. Bir trafik kazası yaşamak ya da ağır hastalık yaşamak bazen bu tür kaygıları tetikleyebiliyor. Bu yüzden var olan durumu daha ayrıntılı şekilde ele almamız gerekebilir.

 • - Salim ****** 2021-09-10 14:35:10
  Merhaba bana 2 yil once panik bozuklugu teshisi kondu 2 yil ilac kullanip braktim simdi tekrar basladim delirme korkusu yasiyorum simdi de Şizofren olmaktan korkuyorum. Ya şizofren olduysam farkında değilsem, ya şizofrenler gibi düşünürsem diye çok korkuyorum. Belirtilerini okudum ve onları kendime zorla dayatiyorum acaba isitsel halusunasyonmu duyuyorum normal duydugum sesleri bu halusunasyon du galiba diye yorumluyorum yani isitsel halusunasyon duyduguma emin degilim keskin bir ses duymuyorum emir verici sesler de yok (Diğer Kategorisi)
  • Ergin DURAN 2021-09-10 16:04:04

   Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. İlaçlı tedaviye tekrar başlamanız şu an için size daha faydalı olacaktır. Bahsettiğiniz belirtilere yönelik bir değerlendirme ya da tanı koymamız etik açıdan mümkün değil. Sizi takip eden hekimden tekrardan randevu talep ederek bu belirtmiş olduğunuz durumları paylaşabilirsiniz. Panik atak durumunuza yönelik ilaçlı tedavi dışında terapi desteği talep ediyorsanız sitemizde panik atak alanında destek veren uzmanlarımızdan seans alarak görüşmelere başlamanız sizin için daha faydalı olur. Panik atak durumunu ilaçlı tedavi + terapi desteğiyle daha kolay bir şekilde yenebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 • - Ece ****** 2021-09-09 19:17:11
  Merhaba, 31 yaşındayım küçüklüğümde ve ergenlik döneminde ailemden siddet ve hakaret gördüm uzun süre çocukluktan bahsediyorum çünkü önceden yaşadığım şeyler en ufak tartışmamızda aklıma geliyor ve çok soğuyorum. 2 sene öncesin yurtdışına gittim annemekanser teşhisi koyulduğu için 2 ay önce döndüm fakat master yapacaktım. Duyduğumda kendime daha üzüldüm sonra suçluluk hissettim. Şu an beraberiz çok şükür iyi fakat burada sıkışmış hissediyorum. Master için başvurdum vizem için sonuç bekliyorum. Nasıl yol izlemeliyim. (Diğer Kategorisi)
  • Sinem ÖZER 2021-09-09 20:55:53

   Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Bugünkü yaşantılarımızın, duygularımızın, davranışlarımızın temelinde geçmiş yaşantılar büyük rol alır. Bazen bu tür durumlarla kendimiz başa çıkmayı öğreniriz, bazen ise farklı destek arayışına gireriz. Hepimizin çözüm becerisi bu yüzden farklıdır. Annenize mutlaka üzülmüşsünüzdür ancak geçmiş yaşantılara dair öfke de hissediyorsunuz sanırım. Diğer yandan sizin de kendinize göre planlarınız vardı. Kendinize üzüldüğünüz için annenize üzülmediğinizi düşünüyorsunuz sanırım. Bu duygu sizi daha fazla suçlu hissettiriyor. Aslında ikisi farklı yaşantılar ve duygular. Sizin de bir planınız vardı, siz sadece planınızın gerçeklememesine üzüldünüz. Bu annenize üzüldüğünüz ya da önemsemediğiniz anlamına gelmez ancak buna sebep olan farklı tetikleyiciler olabilir. Terapi süreci doğru sorularla sizin bu duygularınızın nedenlerini görmenize yardımcı olur. Duygularınızı ve düşüncelerinizi daha net fark etmeniz, karar verme sürecini daha net olarak belirlemeniz için online terapi desteği almanız sizin için daha iyi olabilir. Sağlıklı günler dilerim.

 • - Çaresiz ****** 2021-09-09 15:45:47
  merhaba, ilişkilerimde güven problemi yaşıyorum. birine bağlanmak, ilişkiye devam etmek benim için çok zor oluyor. nerede olduğu, kimle olduğu, ne yaptığı sürekli aklımı kurcalıyor. ne yapabilirim (Güvenmekte Zorlanıyorum Kategorisi)
  • Ayşen Yeşim Uslu 2021-09-29 11:31:38

   Merhaba, ilişkilerinizde yaşadığınız sürecin bir bağlanma problemi olduğunu düşünüyorsunuz. İyileşme yolunda ilk adım farkındalıktır.Anladığım kadarıyla siz de bu ilk adımı atmışsınız. Sürece bir uzman eşliğinde devam etmenizi ve cevapları birlikte bulmanızı tavsiye ederim.

 • - Yeni Kullanıcı 2021-09-06 22:57:06
  Merhaba, yaklaşık 6 aydır artarak devam eden bir mutsuzluk durumu var. Sanırım artık dayanamıyorum. Eskiden düzenli spor yapar, yemek yemeyi severdim. Arkadaşlarımla vakit geçirmekten hoşlanırdim. Şimdi bırakın bunları müzik bile dinleyemiyorum, yemek yiyemiyorum, uyuyamıyorum. Hiçbir şey çekici gelmiyor. Bir şey yapmadan öylece oturmak istiyorum. O zaman da düşünceler beni mahvediyor. Kendimi anlamlı hissetmiyorum, kimse için bir önemim olduğunu düşünmüyorum. Kurtulmanın bir yolu var mı? (Diğer Kategorisi)
  • Nilsu AKSU 2021-09-22 16:08:38

   Merhaba, duygu düşünce ve davranışlarımız birbiriyle etkileşim halindedir. Bahsettiğiniz anlamlı hissetmeme ve önemsizlik gibi düşünceler kendinize karşı taraflı bir tutuma sahip olmaktan kaynaklanıyor olabilir. Bu düşünceler; davranışlarınızı ve kişiler arası iletişimlerinizi de etkileyerek hayatınızın her alanında size kendini hatırlatabilir. Kendinizle ilgili düşüncelerinizi ve bu düşünceler doğrultusunda sergilediğiniz davranış örüntülerini objektif bir şekilde değerlendirmek ve taraflı düşüncelerin farkına varmak yaşadığınız sorunla başa çıkma konusunda yardımcı olabilir. Unutmayın ki, her insanı değerli ve özel kılan yönleri vardır. Kendimize karşı adil olmayı öğrenmeli ve potansiyelimizi keşfetme yolunda adımlar atmalıyız.

 • - Yeni Kullanıcı 2021-09-04 04:34:09
  Merhaba, uzun süreli bir ilişkim var fakat erkek arkadaşım dengemi bozuyor. Çok ilgiliyken ertesi gün kötü bir ruh haline bürünebiliyor. Şuan üniversite okuyor ve çalışmasını, bazı konserlere gitmesini, ordayken vaktinin ve ilgisinin azalmış olmasını kabullenemiyorum ve bu çok fazla düşünmekle beraber depresyondaymışım hissi veriyor. Aynı zamanda hayatımda kötü giden bir şeyler olduğunda bazı takıntılarım artmaya başlıyor (belli sayılarda bir yere dokunma, silme v.s gibi ) buna ek olarak da uyku problemi yaşıyorum.Ne ya (Diğer Kategorisi)
  • Ergin DURAN 2021-09-09 15:42:15

   Merhaba, terapi sürecinde partnerinizin davranışlarını değiştiremeyiz. Ancak sizin ilgi ortadan kalktığında kendinizi çökkün hissetmenizin sebeplerini araştırabiliriz. İçinde bulunduğunuz mutsuzluğa nelerin sebep olduğunu, sizi nelerin tetiklediğini farklı bir bakış açısıyla ele alabiliriz. Diğer yandan hayatınızda kötü giden şeyleri nasıl tanımlıyorsunuz? Yolunda gitmeyen neler olunca takıntı diye ifade ettiğiniz davranışlar artıyor? Bu davranışlar ilk ne zaman ortaya çıktı, nasıl fark ettiniz? Bu tür sorular bize terapi sürecinde yol gösterici olacaktır. Ayrıca bu tekrarlayan hareketler sizin sakinleşmenize nasıl katkı sağlıyor? Tüm süreçleri ayrıntılı şekilde ele almamız gerekebilir. Konuyla ilgili online terapi alabilirsiniz. İyi günler dilerim.

 • - Yeni Kullanıcı 2021-09-03 18:04:47
  Cinsel olarak sorunlar yaşıyorum. Bu durumu aşmak istiyorum. (Diğer Kategorisi)
  • Ergin DURAN 2021-09-03 23:25:28

   Merhaba, bahsettiğiniz cinsel sorunlar nelerdir? Konuyla ilgili öngörüşme sağlayabiliriz. Dilerseniz canlı destekten iletişime geçip ücretsiz ön görüşme oluşturabilirsiniz.