Terapi

Bireysel Terapi / Psikoterapi Nedir?

Bireysel Terapi ya da psikoterapi; hangi ortamda gerçekleşirse gerçekleşsin değişimi sağlamaktadır. Bireylerin kişisel gelişimlerinde yaşadıkları engellerle baş etmelerine ve kişisel kaynaklarını, güçlerini kullanarak optimum seviyede gelişim sağlamalarına yardım etmedir.  Bireysel terapi / psikoterapi sürecinin nasıl bir süreç olduğunu bilmeyen danışanlar için ilk görüşme süreci kaygı vericidir. Gelin bireysel terapi / psikoterapi nedir birlikte göz atalım;

Diğer aile ve çift görüşmeleri arasında en yaygın olan yöntemdir. Diğer terapi çeşitleri; aile terapisioyun terapisi , grup terapisi, çocuk terapisi, çevrimiçi terapi ve kendi kendine yardım grupları vs. Bunları daha sonra detaylı şekilde ele alacağız.

Bireysel Terapi Nedir?

Terapinin asıl amacı danışanın seanslara getirdiği “problem durumunun” üstesinden gelebilmesi için davranış değişikliği sağlamak,

Çevresiyle var olan ilişkilerine yönelik değişimlere yardımcı olmak,

Karar alma ve problem çözme becerilerini geliştirmek,

Özgüven boyutunda danışanın kendini cesaretlendirmesine destek olmak,

Bireysel terapi / psikoterapi Olaylara karşı bakış açısını değiştirmektir.

Terapi esnasında diğer kişilerin davranış değişikliklerini konuşmayız. Danışanın değiştirmek istediği davranışları konuşuruz. İlişkinin başkaları üzerinden kurulması ya da terapinin başka kişiler üzerinden devam ettirilmesi hedefe ulaşılmasını engeller.

Görüşme sürecine başlamadan önce çalışılacak uzmanın çalışma alanlarını öğrenilmeli. Cinsel terapi çalışmayan bir uzmanla cinsel terapi için görüşme almak tamamen zaman kaybı olabilir.

Terapide İlk Seans

İlk seanslar genelde kaygı vericidir. Bilinmeyen bir süreçte, hiç tanımadığınız birine özel bilgilerinizi vermek ve yaşantılarınızı anlatmak en başta sizi zorlar. Ancak terapi sürecinde var olan “gizlilik” bu konuda size güven verir.

İlk seansta terapist sizi nelerin beklediğini size ifade edecektir. Bu sürece “yapılama süreci” denir.

Bireysel terapi sürecinde görüşmeler gizlilik içinde devam eder.

Gizliliğin hangi durumlarda ihlal edileceği,

Seansın ne kadar sıklıkla ve ne kadar süre devam edeceği,

Hangi günlerde seans yapılacağı,

Tavsiye ya da öneri vermektense sizi getiren asıl konuya odaklanılacağı gibi bilgileri seansın ilk oturumunda konuşuruz.

Bireysel terapi genel olarak 45-50 dakika arasında devam eder. Asıl hedef haftada bir gün, aynı saatte görüşmelere devam etmektir. 8 ile 10 hafta arasında seansların sonlandırılması hedefleriz. Ancak bu durum danışanların beklentilerine göre daha da uzar ya da kısalır.

Danışan seansları sonlandırma hakkına da sahiptir.

Aile ve Çift Terapisi yazımızı da mutlaka okuyun!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir