baba eksikliği
baba eksikliği

Baba Eksikliği

Baba eksikliği terapi sürecinde ele aldığımız önemli konulardan biridir. Ancak şunu unutmayalım. Yaşamımızda karşımıza çıkan zorlu yaşantılar hepimizde farklı etkiler ortaya çıkarır. Duygusal eksiklik, fiziksel eksiklik ya da yas süreci herkeste farklı sonuçlar ortaya çıkarır. Çünkü insan biriciktir. Bu yüzden yaşanan duygular kişiye özeldir. Baba eksikliği de bu durumla ilgilidir. Kimi insanların hayatında var olan ebeveyn eksikliği çok farklı sonuçlar ortaya çıkarır. Destek duygusu, güvensizlik, yetersizlik vs… Ancak kimi insanlar bu zorlu yaşantılarla daha farklı başa çıkar. Yaşamış olduğunuz problemlerin temelinde belki de baba eksikliği yatıyor. Ancak bunu değiştirmek mümkün. Tabii ki bu eksikliği kapatamayız. Ancak anlamlı hale getiririz.

Instagram sayfamızı takip ederek bize destek olmak ister misiniz? 🙂
1. Terapi Süreci ve Baba Eksikliği
2. Baba Eksikliği ve Temel Nedenler
3. Sağlıksız Baba İlişkileri
4. Baba Eksikliği Durumunda Ne Düşünürüm
5. Baba Eksikliği ve Kıskançlık
6. Baba Eksikliği Durumunda Ne Yapmalı

İçindekiler

Terapi Süreci ve Baba Eksikliği

Terapi sürecinde danışanların aile yaşantılarında var olan baba eksikliği terapinin ana gündemi olabilir. Burada bahsettiğimiz fiziksel bir eksiklik değildir. Kimi ailelerde baba sadece temel bakım ihtiyaçlarını karşılar. Duygusal anlamda çocuklarına karşı mesafeli yaklaşır. Ancak son yıllarda hem eğitim düzeyinin yükselmesi hem de bilinçlenen aileler bu eksikliğin önüne geçmeye çalışıyor. Ancak yine de pek çok çocuk bu eksiklikle hayatına devam ediyor. Tabii ki bu eksiklikler ilerleyen yaşlarda farklı yaşam sorunlarını da karşımıza çıkarıyor. İlk olarak terapi sürecinde baba eksikliği güven problemi olarak gündeme geliyor.

Her ne kadar bağlanma stillerimizi ve güven ilişkimizi annemizden öğrensek de baba da çok önemli bir etkendir. Çünkü aile bir bütündür. Aileyi parçalara ayıramayız. Çocukluk döneminde babayla var olan mesafeli ilişki direkt olarak güven ilişkisini etkiler. Çünkü o yaştaki çocuk ilişki kurmayı bilmez. Ebeveynleri ile olan iletişimi geleceğe yatırım yapmasına yardım eder. Arkasını döndüğünde babasını göremeyen çocuk , babasıyla ilişkisini böyle normalleştirir. Tabii ki bu durum hayatının merkezine geçer.

Baba Eksikliği ve Temel Nedenler

Bu tür durumlarda terapiye gelen danışan babasına karşı bir öfke hisseder. Çünkü ihtiyacı olan sevgiyi ve ilgiyi babasından görememiştir. Ancak bu durumun temel nedenlerine inmekte de fayda var. Tabii ki çocuk bu beklentilerinde sonuna kadar haklı! Çünkü dünyaya gelmeyi o tercih etmedi. Eğer ki ebeveynler çocuklarını dünyaya getiriyorsa duygusal ve fiziksel anlamda çocukların ihtiyaçlarını karşılamalı. Bu noktada haklı ya da haksız aramaya gerek yok.

Babanın duygusal eksikliği genelde ona da miras bırakılmıştır. Miras diyorum çünkü genelde ebeveynler bu tür durumları değiştirmek için adım atmaz. Adım atan ebeveyn sayısı oldukça az. Kendi ailesinden bu tür bir ilişki öğrenene baba çocuğuna da böyle yaklaşır.

Sevdiğimi belli etmeyeyim yoksa şımarır.  Hayır, sevdiğini belli et, çocuğun sevinir.

İlgi göstermeyeyim, bana saygı göstermez. Hayır, saygı gösterir. Hem de çok içten! Eğer ki korkuyla saygı kazanmak istersen gücü eline geçirdiğinde çocuk ilk seni terk eder. Çünkü senden beklediği desteği görmeden bugüne kadar geldi.

Biz ailemizden böyle gördük, bilmiyoruz. Bu söz tamamen bir yalandır. Ne kadar aileden öğrenmeseniz bile bir yerden sonra kendi kararlarınızla çocuğun bu ihtiyacını görmeniz gerekir.

Başarısını görmeyeyim, daha çok çalışsın. Hayır, bu düşünce de başlı başına bir saçmalıktır. Çocuk başarısının görülmesini ister. Takdir edilmek ister. Bu tür baba eksikliği onay alma durumlarında da ortaya çıkar. Sizin de başınıza gelmiştir. Size göre çok güzel bir şey başardınız. Koşa koşa eve geldiniz. Babanıza anlattınız ancak sadece kuru bir aferin duydunuz. Tamamen hayal kırıklığı.

Sağlıksız Baba İlişkileri

Sağlıksız baba ilişkileri deyince aklımıza ilk cinsel ve fiziksel istismar durumları gelir. Maalesef ki ülkemizde de dünyada da bu oran oldukça fazla. Her ne kadar sosyal medya ve internet kullanımı ile bu tür durumlar daha sık ortaya çıksa da ulaşılamayan pek çok çocuk mevcut. Bu tür ihmal ya da istismar durumları direkt olarak gelecek yaşantısını etkiler. Travmatik yaşantılar hem romantik ilişkileri hem de sosyal ilişkileri etkiler. Genellikle bu tür durumlarda karşımıza güvensizlik çıkar. Hayatta belki de en çok güvenmesi gereken kişi olan babasından zarar gören kişi kendisini korumaya alır. Attığı her adımda defalarca düşünür. Babam bile bana bunu yaptıysa tanımadığım biri daha farklı şeyler yapar der. Bu yüzden bu tür zararlı baba ilişkileri çocukların hayatlarını derinden etkiler.

Baba eksikliği sadece cinsel istismarla ortaya çıkmaz. Duygusal istismar da bir tür yoksunluğa neden olur. Duygusal açıdan sevgisini belli etmeyen, çocuğu değersiz hissettiren babalar… Genelde farkında değildim, affet cümlelerini kurar. Ancak bir baba olarak bunun farkına varmak onun birinci görevi. Bu tür eksiklik durumlarında çocuklar yetişkinlik çağında kendilerinden büyük kişilere ilgi duyar. Böylece baba eksikliği kapatmak sevgilinin birinci görevi olarak karşımıza çıkar.

Baba Eksikliği Durumunda Ne Düşünürüm

Aile hayatınızda var olan durumların size nasıl etki ettiğini düşünün. Ailenizden alacağınız hangi duyguyu partnerinizden bekliyorsunuz? Genelde;

  • Sevgilim beni daha fazla sahiplensin.
  • Eşim benimle daha çok ilgilensin.
  • Partnerim beni daha fazla korusun.
  • Her an yanımda olsun.
  • Beni daha değerli hissettirsin.
  • Bana daha fazla yardım etsin cümlelerini duyarız.

Evet, romantik ilişki içinde bulunduğunuz kişi bunları yapmalı. İkili ilişkiler bunları gerektirir. Ancak sahiplenme, destek, ilgi, koruma genelde aile yaşantılarıyla kazanılır.

Bunların yanında kendimize şunları sormamız gerekir. Ben kendimi ne kadar destekliyorum? Ben kendimi ne kadar koruyorum? Kendimi korumam ne engel oluyor?

Baba Eksikliği ve Kıskançlık

Kıskançlık ve baba eksikliği de dikkatimizi çeken bir başka konu. Çocuklar bağlanma stillerini oluştururken ailesinden sevgi ve ilgi bekler. Bunlar eksildikçe kendisini de eksik hisseder. Duygularını ifade etmekte zorlanır. Çünkü duyguyu tanıyamaz. Bu yüzden bağlanma sorunları kıskançlığı da peşinde getirir. Kıskançlık sadece partnerin karşı cinsle konuşması anlamına gelmez. Bazen hiçbir şey olmasa bile kadın/erkek partnerini kıskanır. Çünkü temelde bir kaygı yatar. Eğer kıskanmazsam o da gider! Çünkü babası gitti. Ya da hiç var olmadı! Bu tür durumlarda kişi sürekli güvene ihtiyaç duyar. Çünkü çocukluk yaşantısında talep ettiği güveni göremedi.

Seven İnsan Kıskanır mı yazımıza göz atın.

Baba Eksikliği Durumunda Ne Yapmalı

Öncelikle bu tür yaşantıların sizde ortaya çıkardığı duygusal yoksunluğu fark etmeniz gerekir. Bunları düşünün. Yaşadığınız aile yaşantısı sizi nasıl etkiliyor? Sizin romantik ilişkilerinizde söylediğiniz sözlerin kaçını anneniz ya da babanız kuruyordu? Benzerlik var mı? Eğer benzerlik varsa bunları netleştirmek için terapi desteği alın.

Online terapi süreci sizin hayatınızı farklı bir bakış açısıyla ele almanıza yardım eder. Bu yüzden 3-4 oturum geçmiş yaşantılarınızı ele alırız. Bu tür yaşantıları konuşmak elbette üzücüdür. Çünkü belki de bugüne kadar fark etmediğiniz pek çok duygu ortaya çıkar. Bu yüzden biraz sabır işidir diyebiliriz. Acı çekmek size bir mesaj verir. Burada bir şeyler yolunda gitmiyor, buraya müdahale et der. Bu yüzden terapide acı çekmekte ve üzülmekten çekinmeyin. Belki de sizin için en güvenli bölge burasıdır. Alacağınız psikolojik destek ile sizin yaşamınızı etkileyen baba eksikliği daha net karşınıza çıkar. Geçmiş yaşantıları değiştiremeyiz belki ama şimdiki duygularınızı anlamlı hale getirebiliriz.

Online psikolog desteği için ana sayfayı ziyaret etmeyi unutmayın!

Benzer Makaleler

Boşanmanın Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Boşanmanın Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Boşanmanın çocuklar üzerindeki etkileri farklı farklı başlıklarla karşımıza çıkar. Ayrılık sadece eşler arasında gerçekleşmez. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir