Psikoloğa Sor?

Aklınıza takılan soruları uzmanlarımızla paylaşabilir, fikir sahibi olabilirsiniz.
Aklınıza takılan soruları psikoloğa soru sor ile ücretsiz olarak sorun , fikir sahibi olun.

Psikoloğa soru sormak istiyorum;

Psikologlara Sorulan Toplam 64 Soru;

 • - Suat ****** 2021-10-15 19:52:21
  babamı trafik kazası ile vefat etti benim derslerime giremedim kazada bende babamın yanındaydım 70 gün evde yatalak hastanede 25 gün kaldım derslerim gitti yardımcı olun (Kaygı Bozukluğu Kategorisi)
  • Ergin DURAN 2021-10-16 17:15:33

   Merhaba, yaşamış olduğunuz durumla ilgili dilerseniz bulunduğunuz ilçenin belediye merkezinde çalışan psikologlardan , ilçe sosyal hizmet merkezinde çalışan psikolog ya da psikolojik danışmanlarından, hastane psikologlarından ücretsiz destek alabilirsiniz. Konuyla ilgili sitemizden destek almak isterseniz telefon numaranızla üye olup seans oluşturabilirsiniz.

 • - Ahmet ****** 2021-10-15 18:08:41
  selamun aleykum hocam yolda yururken denge kaybı yasıyorum ve konusmalarımda hatalar oluyor zorlanma mesala ve gozlerım sureklı yorgun ve bıtkınlık var sersemlık yasıyorum ortamda susuyorum basımı onume alıp ve onlarn yuzune bakıp konusamıyorum (Kaygı Bozukluğu Kategorisi)
  • Ergin DURAN 2021-10-16 17:06:14

   Merhaba, konuyla ilgili fiziksel bir muayene olmanız sizin için daha iyi olacaktır. Eğer fiziksel bir semptom yoksa gerekli yönlendirme mutlaka yapılır. Sağlıklı günler dilerim.

 • - Xxx ****** 2021-10-15 00:12:12
  Oncelikle merhaba benim sorum annemle ilgili doktor bey benim annem anskiyete hastasi dulox 60 ve geceleride rexapin 2.5 kullaniyordu bir gun yine kotulesince annemin eski doktoru tayini ciktigi icin baska bir doktora getirdik bu sefer annem2 20 mg paxera ve geceleride ativa 1mg verdi 20 gun sonra kontrole gidince annemden ativayi kesti ve paxerayi 30 mg yapti 1 ay sonraya randevu verdi ama annem bu gece yine kotu oldu ne yapmamizi onerirsiniz (Kaygı Bozukluğu Kategorisi)
  • Ergin DURAN 2021-10-16 17:11:59

   Merhaba, konuyla ilgili aynı hekimden tekrardan randevu almanız annenizin takibi için daha uygun olacaktır.

 • - Erdem ****** 2021-10-13 20:29:34
  Merhaba ben cok çabuk sinirleniyorum ne yapmam gerekiyor (Diğer Kategorisi)
  • Ergin DURAN 2021-10-16 17:08:20

   Merhaba, öfke ve sinir aslında yüzeyde olan ve görünen duygulardır. Bu duyguların altında yatan farklı alt duygular yer alır. Sizi öfkelendiren anların neler olduğu bu yüzden bizim için önemli. Örneğin isteğinizin yerine gelmemesi sizi çabuk öfkelendiriyor olabilir ya da bir işte mutlak bir sonuç elde etmemek gibi... Bu yüzden öfkenin altında yatan temel konuları konuşmamız gerekir. Öfkenin öğrenilen bir yanı da mevcut. Bu yüzden aile yaşantılarını da ele almamız gerekir. Konuyla ilgili online terapi desteği alarak sizi öfkelendiren temel konular üzerine bir görüşme sağlayabilirsiniz. Kontrol edilemez düzeyde bir öfke durumu mevcutsa duruma göre psikiyatri yönlendirmesi de gerekebilir.

 • - Ceylan ****** 2021-10-10 14:50:13
  Merhaba 8 aydır nişanlıyım 26 yaşındayım nişanlımla sevgililik dönemi ve nişanlılık dönemi boyunca sürekli tartışmalar yaşıyoruz sürekli kaygı ve konu yaratıyorum nişanlık hep alttan alan ve çözüm üreten taraf oluyo ailelerde işin içinde olunca durum daha fazla karışıyor nişanlımın ailesi gelip gitmek arayıp sormak gibi durumları sevmiyorlar benim ailemde hep bunlar niye aramıyo niye gelmiyo diye sürekli bi konuşma ve bana yansıtma boyutundalar bende sürekli evde olduğum için sürekli kürüyorum ve nişanlıma yansıtıyorum (Takıntılarım Var Kategorisi)
  • Ergin DURAN 2021-10-16 17:13:41

   Merhaba, kaygının farklı nedenleri olabilir. Bu nedenleri ortaya çıkarmak için nişanlılık sürecinin sizi nasıl etkilediğini detaylı şekilde ele almalıyız. Güven, kıskançlık , belirsizlik, kök aile müdahaleleri nişanlılık sürecinde çiftlerin yıpranmasına neden olur. Diğer yandan bireysel özellikler de bu süreçte problem çıkmasına neden olur. Kök aile beklentileri bazen çiftleri oldukça rahatsız eder. Bu tür konularda çiftlerin ortak bir karar alarak bu şekilde davranması gerekir. Konuyla ilgili dilerseniz online terapi desteği alabilirsiniz.

 • - Euphoria ****** 2021-10-09 21:21:10
  Merhaba, evimizde bir babamız var. yıllardır maddi sıkıntı çekmekle beraber pandemiyle birlikte fazlasıyla depresif ve kendini yetersiz görüyor. sağlıklı düşünemediği için aile üyelerini istemeden de kırıyor. hayatı boyunca hep ekonomik sıkıntı yaşadığı için de düşünceleriyle birlikte iyice karanlık bir halde. 2-3 günde bir yorgun hissediyor ancak hiçbir şekilde doktora gitmeyi kabul etmiyor. psikiyatriye nasıl ikna edebilirim? (Aile içi problemler Kategorisi)
  • Ergin DURAN 2021-10-16 17:11:30

   Merhaba, bu tür durumlarda danışanın kendisinin beklentisi olmasını isteriz. Ancak kendisine zarar verme gibi bir durum söz konusuysa bu durumda bir şekilde tedbir almak gerekir. Eğer ki kendi durumuna yönelik bir görüşme sağlamak isterse bu konuda yardımcı olabiliriz. Diğer yandan eğer ki kendisi psikolojik destek için gönülsüzse ilk önce bu isteksizliğine neden olan bilişsel süreçleri düzenlememiz gerekir. Psikiyatriye gitmek onun için ne ifade ediyor acaba? Bu tür durumlarda ısrarcı olmak farklı tepkilere neden olabilir. Kendisini hazır hissedeceği zamanı beklemek sizin için daha faydalı olacaktır.

 • - Berkay ****** 2021-10-06 20:40:05
  merhaba. üniversiteye hazırlanıyorum ve elimde 2 adet defter var. bu defterler sayı ile dolu. 1 den 57.000 e kadar yazdım yani (1-2-3-4-5-...) diye. Bunu neden yaptığımı bilmiyorum çok rahatlatıyor beni. Felsefe hocamız yaptığın şeyi sadece sen yapmıyorsun mutlaka bunun bir ismi vardır başkaları da yapıyor dedi. Fakat 1 aydır araştırmama rağmen ne olduğunu ismini cismini bulamadım. Bu yüzden sizlere de bir sorayım dedim belki cevap verirsiniz. Teşekkürler iyi çalışmalar. (Diğer Kategorisi)
  • Ergin DURAN 2021-10-06 23:16:03

   Merhaba, sürekli sayıları tekrar tekrar yazmak dışında tekrarlayan başka bir hareket ya da düşünceniz var mı? Varsa bunlar nelerdir? Sayıları tekrar yazmak sizi bu konuda nasıl rahatlatıyor? Hangi duygu ya da düşünceden uzaklaşmanıza / kurtulmanıza yardım ediyor? Bu durum nasıl başladı? Konuyla ilgili bir tanı ya da teşhis koymak mesleki yetkinlik alanımızın dışında. Bu tür bir beklentiniz var ise eğer bir psikiyatristle görüşme sağlayabilirsiniz.

 • - Juno ****** 2021-10-06 17:50:32
  bipolar olmak paramedik , hemşire veya herhangi bir sağlık çalışanı olmaya engel mi bu durum? doktora sorulduğunda ,bir kaç meslek dışında tabiki sorun olmaz , sıkıntı olmaz dendi (asker, subay, polis, kaptan, pilot vb), yks sonrası üniveristeye kayıt aşamasında heyet raporunda sıkıntı olur mu sizce , çünkü etrafta çok psikolojik rahatsızlığı bulunup öğretmenlik ,doktorluk , hakimlik yapan var ama benim sorum üniversiteye girişte sıkıntı olur mu paramedik bölümünde? (Meslek Hayatında Problemler Kategorisi)
  • Ergin DURAN 2021-10-06 18:22:38

   Merhaba, üniversite tercih klavuzunda tercih etmek istediğiniz bölümün 7 satır sağ tarafında "özel koşul ve açıklamalar" yer alır. O kutunun içerisinde 3, 17 ,25 gibi sayılar görürsünüz. Görmüş olduğunuz sayılar bölümle ilgili özel koşullardır. Belirttiğiniz sağlık bölümleri için 2021 tercih klavuzunda özel bir koşul mevcut değil. Bu yüzden var olan durumunuz bahsetmiş olduğunuz bölümleri okumanıza engel değil. Bazı üniversiteler özel olarak psikolojik ve fiziksel olarak heyet raporu talep edebilir. Ancak belirtmiş olduğunuz bölümlerle ilgili böyle bir talep söz konusu değil. İyi günler dilerim.

 • - İbrahim ****** 2021-09-30 22:39:40
  Hocam nasıl desem bilemedim en ufak birşeyi çok büyük bir hala getiriyorum kafamda (Takıntılarım Var Kategorisi)
  • Ergin DURAN 2021-10-01 10:16:34

   Merhaba, bahsetmiş olduğunuz düşüncelerden örnek verebilir misiniz? Nasıl büyük bir hale getiriyorsunuz, kendinize neler söylüyorsunuz? Sizi tetikleyen temel düşünceleri ortaya çıkarmak ve bunların yerine rasyonel düşünceler koymak mümkün. Konuyla ilgili canlı destek birimiyle iletişime geçerseniz sizi uygun uzmana yönlendireceklerdir. Sizi rahatsız eden düşüncenin ortaya çıkış zamanı, nasıl artmaya başladığı, hangi durumlarda sıklaştığı, sizi nasıl etkilediği terapi süreci için önemli bilgiler. Hayatınızı olumsuz etkileyen bir süreç söz konusuysa mutlaka online terapi desteği almanızı tavsiye ederim.

 • - Filiz ****** 2021-09-30 22:05:49
  Merhaba uykuya dalma problemim var hastaneye gittiğimde uykuya dalabilmek için sürekli ilaç kullanıyorum son ilacım Gyrex . Benim sormak istediğim bu ilaçtan daha iyi ilaç tavsiye edermisiniz ve de ben bu ilaçları ne zamana kadar kullanıcam ???? artık kendiliğimden uyumak istiyorum. Ve bu ilaçları sürekli kullandığım için bana çok zararı olurmu (Diğer Kategorisi)
  • Ergin DURAN 2021-10-01 10:21:00

   Merhaba, konuyla ilgili psikolog ve psikolojik danışmanlar bir ilaç tavsiyesinde bulunamaz. Konuyla ilgili tekrardan psikiyatri hekimiyle görüşme yapmanız gerekmektedir. Sağlıklı günler dilerim.

 • - Gonca ****** 2021-09-29 13:32:01
  Hocam merhabalar 1) Ben ders çalışırken çok zaman kaybediyorum hem de fazlasıyla. Bazen kendime olan inancım azalıyor bazen de bıkkınlık oluyor 2) Daha verimli ve anlayarak anlayarak nasil ders çalışabilirim? (Diğer Kategorisi)
  • Aysu Apakay 2021-10-06 14:10:20

   Merhabalar, Etkili ders dinleme ve verimli ders çalışma alışkanlığı ile ilgili sorunlar, pandemi döneminde uzun süre uzaktan eğitim sistemi ile eğitimine devam eden öğrencilerde sıklıkla karşılaştığımız bir durum haline geldi. Çoğu öğrenci, tıpkı sizin bahsettiğiniz şekilde nasıl ders çalışması ve zamanı nasıl planlaması gerektiğiyle ilgili sıkıntılar yaşıyor. Bu noktada öğrencilere çeşitli ders çalışma programları ve zaman yönetimi etkinlikleri yapılıyor ve öneriliyor. Buna ek olarak yaşanan olumsuzluklar sonucunda düşen motivasyon için de çeşitli çalışmalar bulunuyor. Bu konuda bilgilendirme ve uygulama isterseniz seve seve destek olurum :) Görüşmek üzere.

 • - Caner ****** 2021-09-25 20:37:23
  Merhaba son 1 yılda 4 farklı işte çalıştım, tüm işlerimi kendim kariyer sitelerinden buldum, 3 tanesinde yetersiz performans sebebiyle kovuldum, bunlardan sonuncusunda 1 gün çalışıp istifa etme kararı aldım, çalıştığım işlerde gerekli disiplini gösteremediğim için mi yoksa doğru işi henüz bulamadığım için mi devamlılık sağlayamıyorum ? Sahip olduğum yetenekleri, ilgi alanlarımı ve sektörde karşılayacağım ihtiyacı nasıl birleştirebilirim, hangi yöntemleri hangi soruları sormamı önerirsiniz ? (Meslek Hayatında Problemler Kategorisi)
  • Aysu Apakay 2021-10-06 14:30:03

   Merhabalar, Meslek seçimi ve kariyer, hayatımızın büyük bir kısmını kapsayan ve kişiliğimiz, istek ve ihtiyaçlarımız ile ilgili de önemli ipuçları barındıran bir konudur. Bu sebeple meslek seçimi, kariyer hayatımıza yön vereceği ve hayatımızın geri kalanını da büyük ölçüde etkileyeceği için ilgi, yetenek ve kişilik gibi önemli değişkenler düşünülerek yapılmalıdır. Bu çerçevede yapılan bir seçim sonraki aşamalarda daha sağlıklı ve doğru kararlar alınmasını ve kariyer hayatında başarı ve mutluluğun hakim olmasını sağlayacaktır. Kariyer hayatınızı şekillendirirken tüm bunları göz önünde bulundurmanız ve çalışacağınız sektör seçimini de buna göre yapmanız yerinde olacaktır. Daha detaylı bir bilgilendirme ve karar verme süreçlerinizde danışma hizmeti almak için ulaşabilirsiniz :) Görüşmek üzere.