Psikoloğa Sor?

Aklınıza takılan soruları uzmanlarımızla paylaşabilir, fikir sahibi olabilirsiniz.
Aklınıza takılan soruları psikoloğa soru sor ile ücretsiz olarak sorun , fikir sahibi olun.

Psikoloğa soru sormak istiyorum;

Psikologlara Sorulan Toplam 389 Soru;

 • - Mehmet ****** 2022-11-29 12:35:32
  Hocam merhaba 6 yaşında oğlum var. İçinden geçen ne varsa annesine söylüyor. Akşam yatarken bu davranışının önüne geçemediği için ağladığı oluyor. Nasıl önüne geçeceğimize dair bir fikrimiz yok. (Aile içi problemler Kategorisi)
  • Ergin Duran 2022-11-29 14:31:20

   Merhaba, çocuğunuzun annesine karşı söylediği cümleler nedir? Duygularını paylaşmak, düşüncelerini ifade etmek... Diğer yandan çocuğunuzun son zamanlarda hayatında ne gibi değişiklikler oldu? Tüm süreçleri bilmek size daha kolay yardımcı olmamızı sağlayacaktır. Dilerseniz konuyla ilgili çocuklarla çalışan uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

 • - İrem ****** 2022-11-25 14:13:30
  Merhaba bazen yemek yedikten sonra durduk yere kesin şimdi midem bulanicak vs diye dusunuyorum ve stres oluyorum.Mide bulantisi kalp carpintisi goz kararması da buna eslik ediyor. Sorunumun ne oldugunu anliyamadim. (Kaygı Bozukluğu Kategorisi)
  • Büşra ARSLAN 2022-11-26 22:06:52

   Merhaba, bahsettiğiniz durum sadece yemek yedikten sonra mı oluyor yoksa farklı alanlarda da karşınıza çıkıyor mu buna bakılabilir. Kalp çarpıntısı ve göz kararması için öncelikle bir doktora gidebilirsiniz. Eğer tıbbi bir sorun eşlik etmiyorsa detaylı bir psikolojik değerlendirme yapabiliriz.

 • - Ayşe ****** 2022-11-16 01:31:53
  Merhabalar ben 2 yıl önce yaşadığım tatsız olaylardan pisikiyatıra gittim obs ve anksiyete teşhisi koydu ilaç kullandım düzeldi daha sonra amaliyat geçirdim bu korkuyla tekrar başladı anksiyetem tekrar başladık tedaviye ama daha sonra sende şunu denedik i bunu denedik i demeye başlayınca dok bıraktım şuan ise hayattan zevk almıyorum dışarıya çıkasım gelmiyor sürekli bir sersemlik arada baş dönmesi yaşıyorum beni bu şekilde kimsenin görmesini istemiyorum çevremdekiler bana zeten psikolojim bozuk diye tuhaf karşılıyorlar (Kaygı Bozukluğu Kategorisi)
  • Büşra ARSLAN 2022-11-17 13:27:18

   Merhaba Ayşe Hanım. Psikoterapi, durumlara bakış açınızın değişmesini ve benzer durumların tekrarında daha iyi baş edebilmenizi sağlamayı hedefliyor. Konu ne olursa olsun baş edemediğinizi hissettiğinizde bir zaman sonra bir içe kapanış ve zevk alamama hali ortaya çıkabiliyor. O nedenle davranışlarınızı- duygularınızı daha iyi anlamak, üzerinizdeki etkilerini görebilmek ve buna yönelik müdahalelerde bulunabilmek için ilaç tedavisinin yanında terapi desteği de alabilirsiniz. İyi günler dilerim.

 • - Aleyna ****** 2022-11-07 22:57:40
  Mrb oncelik le son zamanlarda icinde ölum korkusu var napıcagımı hıc bilmiyorum ruyalarıma dahıl gırıyo artık fazlasıyla takıntım olmaya basladıgının farkındayım ama elimde değil kalbim sıkışıyor hastaneye gittim ama bısey cıkmadı kan pıtılasması varmıs bende İnternete arastırdım ölümle sonuclanıyo falan yazıyordu bu sekılde Olunca da daha cok korkmaya basladım cok kotuyum gercekten (Takıntılarım Var Kategorisi)
  • Büşra ARSLAN 2022-11-17 13:38:07

   Merhaba, kalbinizin sıkıştığı zamanlarda daha farklı neler oluyor, başka durumlar da eşlik ediyor mu, doktor bir şeyinizin olmadığını söyledikten sonra da yoğun bir şekilde korkularınız ve sıkışmalarınız devam etti mi, bu hayatınızı ne düzeyde etkiliyor, dilerseniz daha detaylı bir görüşme gerçekleştirebiliriz. İyi günler dilerim.

 • - Zehra ****** 2022-11-02 12:55:13
  Sürekli ölümü düşünüyorum ölüler aklıma gelip duruyor şu zaman mı ölecem sabaha çıkacam mı akşam mı ölecem sürekli bu düşünce var nefesim daralıyor uyuşma geliyor sanki kalp krizi geçirip ölecekmişim gibi yalnız kalamıyorum bir yere gitmekten korkar oldum başıma bi iş gelip ölürüm diye lütfen bana yardımcı olun (Kaygı Bozukluğu Kategorisi)
  • Büşra ARSLAN 2022-11-17 13:47:44

   Merhaba. Anladığım kadarıyla ölüm düşünceleri ve başınıza bir şey gelecek endişesi sizi yoğun bir şekilde meşgul ediyor ve bunun sonucunda bazı şeyleri tek başınıza yapamamaya başladınız. Bahsettiğiniz durumların ne kadar süre boyunca geliyor olduğu, tekrar oluşma ihtimalinin sizi ne kadar rahatsız ediyor olduğu, bunların sonucunda ne kadar kısıtlandığınız gibi detaylandırılması gereken bazı başlıklar var. Dilerseniz randevu oluşturabiliriz bu konuda size destek sağlayabilirim. İyi günler dilerim.

 • - Mustafa ****** 2022-10-31 12:10:31
  Merhaba ben genellikle yeni şeyler yapmaktan korkuyorum.Örnek vermem gerekirse ilk defa bankaya gitceğimde ne yapcağımı falan bilemem önceden düşünmeye başlayıp stres olurum gidince ne yapmam gerekiyo kime gitmem gerekiyo gibi ama yanimda biriyle gidersem rahat oluyorum ve o işi daha sonra tek başima yüzlerce kez yapabilirim başka örnekler vermem gerekirse hep kullandığim minibüs hattinı kullanirken rahat olurum ama bir gün başka bir minibüs hattını kullanmam gerekirse gereksiz bir stres olurum (Kaygı Bozukluğu Kategorisi)
  • Büşra ARSLAN 2022-10-31 15:20:12

   Merhaba. Yaşadığınız durumu çok güzel özetlemişsiniz. Böyle olaylar üzerinden bazı şeyleri konuşabilmek her zaman daha kolay oluyor. Örneğin ilk kez bankaya gideceğiniz zaman tek başına olduğunuzda sizi endişelendiren şey ne oluyor, bir hata yapma korkusu mu veya beceremeyeceğinize yönelik olumsuz düşünceleriniz mi, karar verememeye veya kontrolü ele alamayacağınıza yönelik endişeler mi ... Arkadaşınızın yanınızda olması hangi duygusal ihtiyacınızı karşılıyor bunları detaylı konuşmak belki durumu daha iyi anlamamızı sağlayabilir. Anladığım kadarıyla alışmış olduğunuz durumları tekrarlamak sizi güvende hissettiriyor ve yeni bir şeyle karşılaştığınız zaman kaygı düzeyinizde bir artış oluyor. Dilerseniz ravdevu oluşturabilirsiniz, bu yaşadığınız stres durumlarına yönelik çalışabiliriz. İyi günler diliyorum.

 • - Fatih ****** 2022-10-30 19:31:04
  Doktor kontrolünde 1 senedir kullandığım lustral ilacımı yine azaltarak doktor bıraktırdı. 1 hafta oldu ama 3-4 gündür basım dönüyor ve aşırı halsizim nedeni nedir acaba normal mi korkmaya başladım ne zaman geçecek ? (Kaygı Bozukluğu Kategorisi)
  • Büşra ARSLAN 2022-10-31 08:22:42

   Merhaba, konuyu sizi takip eden doktorunuzla paylaşmanız daha doğru olacaktır. İyi günler dilerim.

 • - Elif ****** 2022-10-29 19:55:44
  Merhabalar. 3 ay önce sıklıkla kendini gösteren panik ataklarım başladı. Bununla birlikte yüksek seslere karşı fazla duyarlı olmaya başladım. Ufacık bir ses bile beni ürkütüyor. Babam veya annem bana seslendiğinde istemsizce nefesim kesiliyor sesim çıkmıyor ellerim titriyor. Sürekli kafamda bir şey mi yaptım düşüncesi geziyor. Bir şey olmadığını görünce istemsiz kahkaha atıyorum ve ağlamaya bağlıyorum ikisi aynı anda oluyor. Daha önce gittiğim psikolog kaygı bozukluğu demişti. Bunun önüne geçemiyorum ne yapmam lazım. (Kaygı Bozukluğu Kategorisi)
  • Büşra ARSLAN 2022-10-31 15:23:00

   Merhaba. Sizi etkileyecek düzeydeyse psikoterapi desteği alabilirsiniz. Detaylı değerlendirmeyle birlikte eğer panik bozukluksa bilişsel davranışçı terapi ile müdahale edilebilir. Sevgiler.

 • - Hasan ****** 2022-10-29 00:14:51
  ailemden uzaklaşıp başka şehire gittiğim zaman çok kötü oluyorum kendimi cok yalnız hissediyorum sürekli aglama geliyor içimden bir diger sorunum ise : sürekli içimde bir korku var yolda yürüyor olsam karşimden bir insan gelse acaba bana birşey dermi bana birşey yaparmı diye korkuyorum ve ya alışveriş yapamay gittim ordakinler bana birşey dermi rezil olurmuyum benimle dalga gecerlermi sürekli boyle korkularım ver ne yapcagımı bilemiyorum artık bir cıkılmazın içindeyim :( (Takıntılarım Var Kategorisi)
  • Büşra ARSLAN 2022-10-31 15:26:06

   Bazen içimizdeki sesler öyle yükselir ki bizi rahatsız ederler. Ya ... olursa, ya... derse. Bu "ya"lar hayatı yaşamamızı engeller duruma gelebilir. Bu durumların sizi çok rahatsız ettiğini düşünüyorsanız terapi desteği alabilirsiniz. Böylelikle yaşadığınız durumları daha iyi anlamdırabilir ve baş etme yöntemleri geliştirebilirsiniz. İyi günler dilerim.

 • - Hilal ****** 2022-10-26 16:00:27
  merhaba, uzun ilişkim vardı ve bu ilişkinin bana iyi gelmediğini düşünerek bitirdim fakat karşı taraf bu bitirmek istemediği için 1 yıldır devamlı olarak benimle iletişime geçiyor bense onu kırmamak için görüşüyorum ama devam etmek istemiyorum. Ayrı olduğumuz zaman farklı insanlarla görüştüm ve farklı şekillerde yine manipüle edildim. İlişkide karşı tarafı kırmamak için fazlasıyla fedakarlık yapıyorum aşık olmasam bile ve bunu çözemiyorum sonunda manipüle edilip, üzülen taraf oluyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim ? (Diğer Kategorisi)
  • Ergin Duran 2022-10-26 16:51:16

   Merhaba, ilişkilerde başlangıçlar gibi bitişler de yaşamın bir parçasıdır. Ancak anladığım kadarıyla benzer örüntülere sahip partnerleri tercih ediyorsunuz. İlişkinizin sizi nasıl etkilediğini fark edip karar vermeniz sizin açınızda sağlıklı bir süreç ancak tekrar tekrar benzer ilişkiler kurmanızın sizin için bir anlamı olmalı. İlişkilerde karşı tarafı kırmamak için kendinizden fedakarlık yapmanızın altında bazı ihtiyaçlarınız yatabilir. Özgecilik bizim bazı duyguları elde etmemiz için kendimizi geri plana atmamızı, kendimizden çok fazla vermemize sebep olur. Adeta "varlığım ilişkime/diğerlerine feda olsun" şeklinde yaşarız. Nasıl bir yol izlemeliyim sorunuza bu nedenle net bir yanıt veremeyiz. Ancak sizi ilişkide tutan, kendinizi geri plana atmanıza sebep olan bağlanma örüntünüzü fark etmek, ilişkilerde sizi neyin tamamlandığını keşfetmek için dilerseniz seans alabilirsiniz. Psikolojik danışmanlık bir yolculuktur, sizi ilişkilerde tutan temel duyguları bu yolculukta keşfedebilirsiniz.

 • - Ilayda ****** 2022-10-24 16:27:17
  Sürekli olarak ağlayasım geliyor, canımı sıkan bir konu açıldığında ya da bir durum olduğunda normaldin dışında olarak gözlerim doluyo ve ağlıyorum bu aralar. Sebebi ne olabilir? Örn: işle ilgili tatsız bir durum olduğunda vs. normalde çok ağlayan biri değilim (Diğer Kategorisi)
  • Ergin Duran 2022-10-24 20:36:35

   Merhaba, hayatımızın bazı dönemlerinde bazı duygularla baş etmekte zorlanabiliriz. Sizin "sürekli olarak ağlama isteğiniz" ne zaman ve nasıl ortaya çıktı? Bu tür durumlarla önceden nasıl baş ediyordunuz? Bugün bu tür yaşantılara karşı sizi zorlayan neler oluyor? Sizin hayatınıza dair bir bilgi edinmeden ağlamanızın altında yatan sebebi bulmak biraz güç olacaktır. Hayatınızda son zamanlarda sizi etkileyen değişimleri ele almak başlangıç için iyi olabilir.

 • - Büşra ****** 2022-10-24 14:38:51
  Kızım 3 yaşında. 2,5 yaşından beri tuvalet eğitimi var. Hiç sorun yaşamadık bugüne kadar. Kendisi eylül ayında kreşe başladı. Şu son dönemde gayet mutlu bir şekilde okuluna gidiyor. Ancak son 1 haftadır kızım altını ıslatmaya başladı. gece tuvalete kaldırdığımızda gitmtmek için direnip çokfazla ağlıyor. Ve yatağa tuvaletini yapıyor. (Diğer Kategorisi)
  • Ergin Duran 2022-10-24 20:42:26

   Merhaba, tuvalet eğitimini kazanan bir çocuğun tekrardan alt ıslatmaya başlatmasının altında farklı nedenler olabilir. Anladığım kadarıyla yine gün içerisinde tuvaletini söylüyor, gece alt ıslatma davranışı devam ediyor. Alt ıslatmasına neden olan durumun altında kendisini belki okulda, belki arkadaş çevresinde, belki ailede baskı altında hissetmesi yatabilir. Bu tür durumlarda çocuklar baş edemedikleri süreçlerde gerileme gösterebilir. Ancak sizden çocuğunuza dair tam bir öykü almadan bu konu hakkında yorum yapmak oldukça güç. Dilerseniz çocuklarla çalışan bir uzmandan seans alıp aklınıza takılan sorulara yanıt bulabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.