Psikoloğa Sor?

Aklınıza takılan soruları uzmanlarımızla paylaşabilir, fikir sahibi olabilirsiniz.
Aklınıza takılan soruları psikoloğa soru sor ile ücretsiz olarak sorun , fikir sahibi olun.

Psikoloğa soru sormak istiyorum;

Psikologlara Sorulan Toplam 205 Soru;

 • - Ş.şen ****** 2022-05-19 15:40:47
  Bende nefes darligi var. Gogsumun üstünde sanki bişey oturuyo.boguyo beni.uyurken uyanana kadarki zamanda bı sikinti yok.uykularimda da bı sıkıntı yok. Kalp carpintim. Herhangi bi kaygım korkmam felanda yok.hic bişey yapasum gelmiyo zorla zorla yapıyorum herşeyi. gogsumdeki darlık hiç gecmiyo. su ara çok stresli bı dönemden geçtim ama kendime sıkıntı edecek bı durum olmadı.3 çocuğum var 1 tanesi daha 2 aylık.yardimci olursanız sevinirim (Diğer Kategorisi)
  • Büşra ARSLAN 2022-05-19 17:04:15

   Merhaba, öncelikle nefes darlığınızın tıbbi bir durum sebebiyle olup olmadığını öğrenmenizde fayda var. Gerekli muayeneler yapıldıktan sonra tıbbi bir duruma bağlı olmadığı belirtilirse psikolojik bir durumun varlığından söz edilebilir. Böyle bir durumda dilerseniz durumunuzu daha iyi anlayabilmek ve değerlendirebilmek adına bir randevu oluşturabilirsiniz. Sevgiler.

 • - Atakan ****** 2022-05-19 11:22:29
  Merhaba doktorun yazmış olduğu selectra ve concertayi birlikte kullaniyorum önceden 2 ay Selectra kullandım ve her Sabah kahvaltidan sonra bir kere içtim etkisini az çok gördüm fakat son görüşmemizden sonra iş hayatım ile ilgili odaklanma sorunum ve dikkatimi veremediğimi açıkladım öncedende ilkokulda dehb tanısı koyulmuştu bana yani concertayi eskidende kullanıyordum fakat bırakmıştım son görüşmemizden sonra selectrayı sabah akşam kullanmam gerektiğini söyledi ve tekrardan concerta yazdı yan etkisi var mı? (Kaygı Bozukluğu Kategorisi)
  • Beste DAYLAN 2022-05-20 09:00:55

   Merhaba, öncelikle kullanılan antidepresanların belli başlı yan etkileri olabiliyor. Bunlardan iştahsızlık/çok fazla yemek, uykusuzluk/çok fazla uyumak gibi yan etkiler daha sık görülüyor. Bunlar dışında bir yan etki gördüğünüzde doktorunuza başvurmanızı tavsiye ediyorum.

 • - Tahmina ****** 2022-05-19 00:49:30
  Ben eskiden izlediğim bir dizinin final olduktan sonra bir türlü kendime gelemedim. O dizi için instagram hesabı açtım ve kendi hayalimde o diziyi devam ettirdim. Bu benim günlük yaşamımıda etkiledi, artık çok çabuk yoruluyorum çok halsiz oluyorum yaşıtlarıma kıyaslı çok enerjisizim. İletişim kurmakta zorlanıyor kolay kolay hiçbişeyden vazgeçemiyorum. Ve bu beni bunalıma sokuyor. Kendimi zaman zaman çok değersiz hissediyorum. (Depresyon Kategorisi)
  • Beste DAYLAN 2022-05-20 09:04:18

   Merhaba, izlediğiniz diziye bu kadar bağlanma sebebinizi sorgulayabilirsiniz. O dizide kendinizden bir şeyler bulmuş olabilir misiniz ? Bunların dışında kendinizi enerjisiz, kararsız ve değersiz hissetmenizin sebeplerini sorgulayabilir, bunun için terapi ile destek alabilirsiniz.

 • - Eylül ****** 2022-05-17 17:34:38
  Ne ruhumu hissediyorum ne de bedenimi, boş bir bedende yaşıyorum sadece hayatım ana okuldan beri değişmeye başladı ve ben büyüdükçe anladım nefes alamadığımı bu dünyada. Nereye gitsem her şeyden nefret ediyorum, adım atmaktan, çiçek toplamaktan, ıslanan yastığımdan, kendimden, gökyüzünden, denizden, kitaplardan olabilecek her şeyden nefret ediyorum. "Özellikle Kendimden" Aynalara bakmak sinirimi bozuyor, hiç kimseyle içimi açarak konuşamıyorum, yapamıyorum... Yalnızca yatıyorum karanlık odamda. Ölmek istiyorum sadece... (Yeme Bozuklukları Kategorisi)
  • Büşra ARSLAN 2022-05-18 13:42:47

   Merhaba Eylül Hanım. Kendinize ve bir takım şeylere yönelik yoğun bir öfkeniz var. Yeme problemlerinin altında yatan sebepler ve baş edemediğiniz bir çok durum çökkün ve duygusal anlamda yoğun bir sürece girmenize sebep olmuş olabilir. Özellikle intihar düşünceniz varsa mutlaka bir psikiyatristle bu düşüncenizi paylaşmanızı öneririm.

 • - Tuğba ****** 2022-05-17 09:21:25
  6buçuk yaşında 1.sınıfa giden oğlum var. Kuzenleri bizde kalmak istedi 8 yaşında 3.sınıfa gidiyorlar ikiz çocuklar uyuyorlar die gittiğimde üstlerini örterken alt çamaşırları açık bi şekilde gördüm neden böle bişe yapıyorsunuz dediğimde büyük olanların kardeşinden biri böle yapın size para vericem demiş:( benim oğlum daha çok küçük bi kaç kere yalan yok vurdum ona ama ne yapmam gerekiyor babasına söyliyemedim kafayı yemek üzereyim (Diğer Kategorisi)
  • Şuayip KÜTÜK 2022-05-17 16:00:19

   Merhabalar, çocuklara yaklaşım bu konuda önemli. Bazen ne yaptıklarının farkında olmazlar bundan dolayı hareketleri oyun çerçevesinde görüp arkadaşlarının yönlendirmelerine açıktır. Vurmak kızmak yerine konuşmak ve durumun doğru olmadığını, özel bölgelerin herkese açılmaması gerektiğini anlatın. Ayrıca eşinizle bu durumu paylaşmanız doğru bir yaklaşım olacaktır. Çocuk iletişimi ve davranışları konusunda nir uzmandan destek almanızda fayda olacaktır.

 • - Murat ****** 2022-05-15 14:25:36
  Merhabalar ilk öncelikle Sorunum 1 haftadır var gün geçtikçe hafifledi ve kendimi daha iyi hissediyorum ama bir daha olur korkusuyla yaşıyorum olursa ne gibi yol izlemeliyim? Sorun arkadaşımın apandisit ameliyatı olmasıyla başladı ameliyat korkum olduğu için kafaya taktım bende de varsa diyerek ve gün geçtikçe vücudum da ağrı olmaya başladı sağ tarafında ve iyice korkmaya başladım ama hiç bir belirti yoktu ağrıdan başka en son korkumu yenip doktora gideceğim dediğim gün ağrılarım hafifledi ve hatta akşamına doğru kesild (Kaygı Bozukluğu Kategorisi)
  • Ergin DURAN 2022-05-15 17:30:24

   Merhaba, kaygı tek başına ortaya çıkmaz. Ameliyat korkunuzun mutlaka anlamlı bir sebebi vardır. Ancak anladığım kadarıyla ameliyat korkusundan ziyade bedeninizi daha sık kontrol etme ihtiyacı duyuyorsunuz. Sanırım hastalanmamak da sizin için oldukça önemli. Eğer ki aile köklerimizde hastalıktan zarar görmüş insanlar varsa ya da hasta olma ihtimali bizim için felaketleştirici düşüncelerin ortaya çıkmasına sebep oluyorsa mutlaka bir uzman desteği almanız gerekebilir. Bahsettiğiniz konuyla ilgili hiçbir uzman size "bunu yaparsan bu kaygıların ortadan kalkar" diyemez. Bu nedenle yaşamınızı daha kaliteli hale getirmek istiyorsanız canlı destekten iletişime geçin, sizinle çalışabilecek uzman isimlerini isteyin. Diğer türlü bu kaygılarınız kendiliğinden ortadan kalksa bile uzun zaman alabilir. Sağlıkla kalın.

 • - Nergis ****** 2022-05-15 10:45:14
  Merhaba ben kendimi her şekilde çok yetersiz hissediyorum iş yerinde kayıt yaparken hata yapmamaktan kaçtığım halde herseyde hata cikiyo kendimi bazen afedersiniz ama salak hissediyorum yaa bunu damı bilmez insan böyle hata mı yapar bunu nasıl unuturum( unutkanlik çok fazla o)diye sürekli kendimle bi çatışma halindeyim ozguvenim cok eksik bunu değiştirebilir miyim bende herkes gibi söylediğim biseyin arkasında doğru ya da yanlış durabilir miyim her muhabbete katılıp yorum yapabilir miyim rak ediyorum bu nasıl düzelir (Diğer Kategorisi)
  • Ergin DURAN 2022-05-15 17:34:14

   Merhaba, sanırım hata yapma hakkınız yok gibi düşünüyorsunuz. Yetersizliğin altında genelde mükemmeliyetçi aile tutumları karşımıza çıkar. Eğer ki çevreniz tarafından yetersiz görüldüyseniz ya da siz kendinizi çevreye karşı yetersiz hissettiyseniz bu içsel modeller yavaş yavaş gelişerek kalıcı hale gelir. Sonuç olarak ise işyerinde, sosyal ilişkilerde ya da aile hayatınızda hata yapamayacağınızı, yaparsanız kendinizin yetersiz olduğunu düşünmeye başlarsınız. Bahsettiğiniz durum değişir mi, evet, bilimsel anlamda değişir. Ancak bunun değişimi için psikolojik destek almanız gerekir. Diğer türlü bireysel çabalarınız ve problemlerle baş etme becerilerinizle siz de üstesinden gelebilirsiniz ancak bu düşüncelerin ne kadar sürede ortadan kalkacağına dair kesin bir şey söyleyemeyiz. Eğer gerçekten kendinizi daha girişken hissetmek istiyorsanız, bu döngüyü kırmak istiyorsanız uzman listesinden çalışabileceğiniz uzmanların profillerini inceleyebilrisiniz.

 • - Hüseyin ****** 2022-05-15 01:43:29
  Selam hocam benim babaannem öldü bende bazi sorunlar ortaya çikmaya başladi aşiri unutkanlik öleçeğim hissi dengesizlik sersemlik ortaya çikmaya başladi birde delirmişim sanki aklimi kaybetmişim gibi sorunlar var hocam sürek araştima yapiyom sürek li herşeyi kafaya takiyorum birde içimde sıkınti var sürekli (Kaygı Bozukluğu Kategorisi)
  • Ergin DURAN 2022-05-15 17:36:17

   Ölüm kaygısı doğumdan itibaren var olan, bütün korkuların temelinde yatan bir duygudur. Ancak bu durumda korku ve kaygı tanımlarını da birbirinden ayırmak gerekir. Ölüm kaygısı ; tam bir yok olma durumudur. Ölüm korkusu ise ölümün korkutucu oluğu inancına yönelik somut bir kavramdır. Bu noktada korku ve kaygının kökenleri farklıdır. Bu nedenle ölüme yüklediğiniz anlamı konuşmanız sizin için oldukça faydalı olacaktır. babaannenizin ölümünü, yas sürecinizi, tekrarlayan bilişsel süreçleri de ele almak gerekir.

 • - Aslı ****** 2022-05-13 10:31:52
  Merhaba, benim bazen bazı ortamlarda ellerim titriyor örneğin eski sevgilimin olduğu toplu bir grupta ya da yeni tanıştığım insanların yanında kahve veya sigara içerken titrediğini farkediyorum ve insanlarda farkedicek diye sinirlerim bozuluyor. Normalde konuşkan ve eğlenceli bir insanım çoğu insana göre hatta hiç susmayan biri olarak anlatırlar beni. Ama ellerimin titrediğini farkettiğim günden beri ellerimi kontrol ediyorum ve bu sinirimi bozmaya başladı. Sosyal fobim mi var (Kaygı Bozukluğu Kategorisi)
  • Ergin DURAN 2022-05-13 13:35:29

   Merhaba, ellerinizin titremesinin alında yatan sebep için öncelikle bir sağlık kontrolüne gitmeniz gerekir. Eğer altta yatan bir sebep yoksa psikolojik olarak değerlendirilebilir. Diğer taraftan psikolog ya da psikolojik danışman sizin içinde bulunduğunuz duruma yönelik "bu sosyal fobi, evet" demesi oldukça güç. Eğer bir tanı almak istiyorsanız bunun için psikiyatri kontrolü şart. Ancak diğer taraftan "eski sevgilimin" olduğu ortamlar demişsiniz, sanırım eski ilişkiye dair bazı tetikleyiciler sizin o anki kaygınızı arttırıyor olabilir. Eğer destek almak isterseniz kaygınıza yönelik destek alabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

 • - Aley ****** 2022-05-12 15:20:45
  Uzakta üniversite okuyorum ve ne zaman memleketimden buraya dönsem hep yalnız kalmış gibi hissediyorum bu sadece uzakta okuduğumda olmuyor bir işte çalışınca evden uzak olunca yine aynı şekilde yalnız kalmış gibi hissediyorum kendimi bu beni çok kötü yapıyor olur olmadık yerlerde ağlıyorum duygusallasiyorim ne yapmalıyım bilmiyorum şuanda yine memleketimden okuduğum şehre geldim ve yine yalnız kalmış gibi hissediyorum gitmek istiyorum hep buradan (Depresyon Kategorisi)
  • Fulya UZUN 2022-05-14 10:38:39

   Merhabalar Aleyna Hanım, güvenli olan olarak hissettiğiniz yerden uzaklaşmanın verdiği bir yalnızlaşma ve de kaygı bu ambivalans duyguları yaşamanıza neden olabilir. Bu noktada profesyonel bir yardıma başvurabilirsiniz ve yalnız kalma hissine yüklediğiniz anlam ile çalışabilirsiniz. İyi günler dilerim.

 • - Halil ****** 2022-05-12 09:44:44
  Yakın kız arkadaşıma aşık oldum onu unutamıyorum hayatımdan çıkartmaya çalışıyorum olmuyor (Bağımlılıklarım Var Kategorisi)
  • Fulya UZUN 2022-05-14 10:25:00

   Merhabalar Halil İbrahim Bey, Bizimle paylaşmış olduğunuz problem durumu sizin günlük işlevselliğinizi ne ölçüde etkiliyor? Bu durum ve yaratmış olabileceği duygusal zorluklar, ifade edilemeyen duygular için bir profesyonel ile görüşebilirsiniz.

 • - Fatma ****** 2022-05-08 11:59:49
  Evliliğimi mantık olarak bitirmem gerektiğini düşünüyorum ancak buna duygusal olarak kendimi hazı hissetmiyorum Evliliğimi kurtarnak istiyorum. Hata üstüne hata yapan çok öfkeli ama beni deli gibi seven bi eşim var. Nefes alamıyorum. Umudum kalmadı hiç bir şeye (Kaygı Bozukluğu Kategorisi)
  • Şuayip KÜTÜK 2022-05-08 16:00:48

   Merhabalar, eşlerin evlilik sürecinde birbirlerine olan yaklaşımı, sağlıklı bir ilişki yaşanmasını olumlu veya olumsuz yönde etkilemektedir. Bununla birlikte birbirlerine hassas yaklaşıp anlayışla yaklaşmaları gerekmektedir. Süreç içerisinde kişi evliliğin sorumluluklarını ve sosyal hayatın sorunlarınında getirdiği problemleri kaldıramadığı durumlarda kendini ifade etme yöntemi şiddet alkol vb durumlar olmakta. Bunun için önce eşlerin birlikte terapi desteği alması veya ayrı ayrı almaları önem arzediyor. Bu süreç birlikte aşılacak bir süreç olduğu için daha hızlı yol almanızı sağlayacaktır.