Cinsel Terapi - Bağımlılık

Cinsel Terapi

Cinsel Terapi son zamanlarda çiftleri önemli şekilde etkileyen durumların çalışıldığı bir terapi alanı olarak karşımıza çıkar. Bu noktada cinsel terapinin hem kişinin kendisine yönelik algısında hem de romantik ilişkisinde önemli bir değişken olduğu ifade edilmektedir. Cinsellik kişinin fiziksel, psikolojik ya çevresel koşullarından oldukça etkilenmektedir. Bu yüzden cinselliğin sadece fizyolojik bir durum olmadığı bu noktada kişinin kendisine yönelik duygu, düşünce ve davranışlarının da önemli bir etkisinin olduğu belirtilmektedir. Cinsel yönden ortaya çıkan problemlerin cinsel terapi yaklaşımıyla çözüme ulaştığı pek çok araştırmayla ortaya koyulmuştur. Bu yazıda cinsel terapinin amacı ve yöntemlerinden bahsedilmektedir.

Yazımızı okuduktan sonra Çocuklara Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli yazımıza mutlaka göz atın!
İçindekiler
1. Cinsel Terapi
2. Cinsel Terapi Hangi Bozukluklarda Uygulanır
3. Kültürel Anlamda Cinsellik
4. Cinsel Terapi Nasıl Gerçekleştirilir
5. Cinsel Terapi Online
6. Cinsel Terapiden Sonra Sorun Yaşar mıyım
7. Aile Terapisi Cinsellik
8. Cinsel Terapi Fiyatları
9. Çiftler İçin Cinsel Terapi

Cinsel Terapi Nedir

Kuramsal anlamda cinsel sorunlarla çalışmak için eğitim almış psikiyatrist, psikolojik danışman ve psikologlar tarafından verilirr. Bireylere ya da çiftlere uygulanan bir terapi yaklaşımıdır. Bu noktada cinsel sorunların ortaya çıkmasında ektili olan yaşantılarını ele alırız. Problemi inceleriz. Çözüm kısımları konuşuruz. Gerektiğinde ilaçlı tedavi için uzmanlara yönlendirmeler yaparız.

Bu noktada ilk aşamada cinsel problemin ortaya çıkış sebebi konuşuruz. Eğer ki cinsel problemler tıbbi bir duruma bağlıysa bu durumla ilgili ilaçlı tedavi gerçekleşir. Eğer ki sorun kişinin geçmiş yaşantıları, içinde bulunduğu psikososyal süreçlerle ilgiliyse eğer terapi yöntemi tavsiye edilir. Bu noktada cinsel terapi anlamında eğitim almış ruh sağlığı uzmanları kişiye yardımcı olur.

1970’li yıllardan beri Türkiye’de ve dünyada cinsel terapi yöntemi uygulanmaya başlanmıştır. Bu noktada erken boşalma, vajinusmus, sertleşme bozukluğu, orgazm bozukluğu gibi pek çok alanda tedavi süreci devam ettirilmektedir.

Cinsel Terapi sürecini diğer terapi süreçlerinde de olduğu gibi danışanın terapiye getirmiş olduğu konu belirler. Konuya göre 8-12 oturum arasında devam eder. Bu oturum sayısı getirilen konuya göre bazen 6-8 oturum olur. Bazen ise 12-16 oturum arasında da değişir. Ancak bazı durumlarda daha uzun süreli terapi süreçleri de mümkündür.

Cinsel Terapi Hangi Bozukluklarda Uygulanır?

Cinsel Terapi; azalmış cinsel istek, cinsel tiksinti, kadında ve erkekte cinsel uyarılma, erkekte ve kadında orgazm bozukluğu, erken boşalma, disparoni ve vajinusmus gibi cinsel ağrı bozukluğu, erektil bozukluk gibi farklı durumlarda gerçekleştirilmeltedir.

Yapılan çalışmalara göre kadın ya da erkek fark etmeksizin en az üç kişiden birinin cinsel işlev bozukluğu yaşar. Bu noktada cinsel işlev bozuklukları toplumun önemli bir kısmını etkiler. Dolaylı yoldan ise;

  • sosyal yaşantı,
  • evlilik yaşantısı ve evlilik kalitesi,
  • ilişki memnuniyeti gibi durumlar üzerinde de etkisi vardır.

Cinsel hayatın planlanmaması ya da devam etmemesi kişilerin evlilik kaliteleri düşürür. Bazı durumlarda ise boşanmaya sebep olur.

Çiftlerin ilişkisinde cinsel yaşantılar oldukça önemlidir. Çünkü hem ilişkiye enerji katar hem de ilişkinin dengesini sağlar. Bu nedenle çiftlerin ilişkisini olumsuz etkileyen vajinusmus, erken boşalma gibi durumlarda terapi desteği almak gerekir.  Diğer yandan cinsel terapinin tedavi ettiği diğer durumları sertleşme problemi, cinsel ilişkide ağrı hissetme, cinsel istekte azalma olarak sıralayabiliriz. Evet, bu tür durumlar ülkemizde bir mit olarak ele alınıyor. Ancak evlilik uyumunuzu olumsuz etkileyen bir yaşantıya maruz kalmaktansa bu durumu uygun bir şekilde terapi desteği alarak ortadan kaldırabilirsiniz.

Kültürel Anlamda Cinsellik

Son yıllarda ülkemizde ve dünyada yapılan çalışmalar hem cinselliği konuşmaya hem de cinsel terapi alanında çalışmaların artmasına yarımcı olmuştur. Kültürel anlamda cinselliğin bir tabu olarak görüldüğü toplumlarda cinselliğe yönelik problemlerin konuşulması bir ayıp olarak algılanmaktadır.

Ancak cinsellik anlamında daha muhafazakar olan toplumlarda cinsel alanda ortaya çıkan problemler daha sık ortaya çıkmaktadır. Bekaretin önemsenmesi, cinselliğin yasaklanması, cinsel eğitimde var olan eksiklikler, cinselliğin tabu olarak algılanması bazen cinsel isteksizliğe bazen ise sertleşme ya da vajinusmus gibi problemlere yol açmaktadır. Bu noktada az cinsel yaşantı kadınlarda ve erkeklerde boşalma problemleri, orgazm güçlükleri ortaya çıkarmaktadır. Yapılan çalışmalarda ülkemizde genç-orta yaş kuşağının cinsellik anlamında daha fazla hekime başvurduğu ifade edilmektedir. Bu noktada başvuru sayısının artması aslında olumlu yönde değerlendiririz. Toplumumuzda cinselliğe yönelik bakış açısı değiştikçe başvurular daha da fazla olur.

Cinsel Terapi Nasıl Gerçekleştirilir?

Cinsel Terapi oturumlarında alanında uzman kişiler tarafından sağlanmaktadır. Oturma çift olarak katılamk gerek. Böylece terapi süreci hem danışan hem de terapist açısından daha verimli geçmektedir. Terapist seans öncesinde her iki çiftle ayrı ayrı görüşür. Yaşam öyküsü alır. Ardından cinsel sorunları konuşur. Belirlenen cinsel sorunlara yönelik terapi süreci çiftlerle belirlenir. Böylece oturumların zamanını belirleriz. Oturumların sıklığı, haftada bir gerçekleştirilmesi, terapötik ilkelere bağlılık, oturumlarda şeffaf olunması, yaşanan problemlerin maskelenmeden anlatılması, problem anına yönelik duygu ve düşüncelerin şeffat şekilde ifade edilmesi cinsel terapi sürecinin çiftler için daha etkili olmasına yardımcı olmaktadır.

Hemen Seans Al

Terapide;

  • cinsel organların ve cinsel bölgelerin anatomisi,
  • cinsel yaşantılar,
  • cinselliğe yönelik olumsuz inançlar,
  • olumsuz kavramların olumluya çiftler tarafından nasıl çevrilmesi gerektiğini konuşuruz.

Cinsel terapilerde bedensel muayene olmaz. En temelde kişilerin cinsel yaşantılarını etkileyen duygu, düşünce ve davranış sürecini konuşuruz. Eğer farklı bir durum uzman tarafından tespit edilirse ya da fark edilirse gerekli uzmanlara yönlendirme yaparız. Bu noktada kadın doğum uzmanı, üroloji uzmanı gibi farklı branşlara yönlendirmeler de gerekir.

Cinsel Terapi Online

Cinsel terapi online yapılan araştırmalar sonucunda oldukça başarılı bir terapi yöntemidir. Vajinusmus, erken boşalma gibi durumlarda yüksek oranda tedavi mümkündür. Ancak terapi sürecinin kaç seans devam edeceği, ne kadar sürede sonuca ulaşılacağı danışanın terapi ortamına getirdiği konularla ve geçmiş yaşantılarla da ilgili olduğu için kesin bir oturum sayısı söylemek mümkün değildir. Ancak diğer terapi süreçleri nasıl devam ediyorsa online cinsel terapi de aynı şekilde devam eder. Özellikle salgın nedeniyle kısıtlamaların arttığı zamanlarda çevrimiçi terapiye oldukça fazla talep oldu. Diğer yandan bu talebi karşılamak adına pek çok uzman sosyal medya üzerinden reklam yaptı.  Desteği almadan önce mutlaka uzmanın eğitimini sorun. Çünkü bu alan dışardan eğitimle desteklenmelidir. Ancak unutmayın, bu tür durumlarda öncelik fiziksel muayenedir.

Terapiden Sonra Tekrar Sorun Yaşar mıyım?

Terapi alanında uzman psikiyatrist, psikolojik danışman ve psikologlar tarafından uygulanmaktadır. Ruh sağlığı uzmanı terapide konuşulması ve çalışılması gereken konular varsa eğer çiftlere bunu söyleyecektir. Terapi süreci tam anlamıyla çözüme ulaşmadan terapi tamamlanmamalı. Ancak bazı durumlarda kişinin yaşamında meydana gelene değişimler ve gelişmeler bazı problemlerin oluşmasına neden olur. Bu tür durumlarda bireysel terapi alınması gerekir. Kalp hastalığı, şeker, tansiyon, depresyon gibi rahatsızlıklar cinsel problemlerin tekrardan ortaya çıkmasına sebep olur. Bu tür durumlarda ise kadın doğum uzmanı ya da üroloji muayenesi gerekir.

Aile Terapisi Cinsellik

Aile terapisi cinsellik konularının da çalışıldığı bir alandır. Ancak cinsel terapiye çift olarak gelmeniz daha faydalı olur. Bireysel anlamda da destek alınır ancak eğer ki çiftler evliyse beraber gelmeleri istenir. Çünkü partnerlerin birbirlerini nasıl tetiklediğini bilmek süreç için oldukça önemlidir. Çiftlerin bazı söylemleri bazen kaygıyı tetikler. Seansta bunları daha net görmek adına partnerlerin terapiye beraber gelmesini isteriz. Şunu unutmayalım. Cinsellik bir aile için vazgeçilmez bir konudur. Enerji depolarının dolmasını cinsellik ile sağlarız. Bu yüzden cinsel yaşantınızı düzene sokmanız oldukça önemlidir. Ancak bazı problemler buna engel olur. Bu tür durumlarda mutlaka destek alın.

Cinsel Terapi Fiyatları

Cinsel Terapi Fiyatları psikolog ve psikolojik danışmanların tecrübesine göre değişir. Bu yüzden sabit bir fiyattan bahsedemeyiz. Ancak bu konuda online terapi sitelerinde terapi fiyatları sabittir. Kimi sitelerde bu fiyatlar 150-200 lira arasında değişir. Ancak evimdeterapi.com adresinde alacağınız cinsel terapi desteği ana sayfadaki ücretlerle sabittir. Diğer yandan mesleki deneyime göre de bu fiyatlar 200 ile 500 lira arasında değişir. Bu konuda insiyatif tamamen terapisttedir. Etik anlamda fiyatların benzer aralıklarla olması gerekir. Ancak terapistin mesleki deneyimi, almış olduğu eğitimler de cinsel terapi fiyatlarının değişmesine neden olur.

Çiftler İçin Cinsel Terapi

Cinsellik çiftler arasında gelişir. Bu yüzden cinsellik üzerine çalışmada çiftlerin seans ortamında beraber bulunması gerekir. Çünkü ilişki içerisinde çiftlerin birbirini nasıl tetiklediğini daha kolay fark ederiz. Örneğin çiftlerden biri cinsel ilişki anında kendisini yetersiz görüyor olabilir. Böylece terapi ortamında var olan problem daha net ortaya çıkar. Diğer yandan cinselliğe dair olumsuz algılar da kaygıya neden olur. Çiftlerin birbirlerine karşı eleştirel tutumu da bu tür problemleri tetikler. Eğer ki terapist terapi ortamında çiftlerin tepkilerini birlikte görürse daha problem üzerine daha kolay adım atar. Bu yüzden cinsel terapi ile ilgili destek alınacağı zaman çiftlerin ortak seans alması daha uygun olur. Bu konuda canlı destekten iletişime geçebilirsiniz.

Bu noktada sitemizde yer alan alanında uzman online psikolog ya da psikolojik danışmanlardan online terapi alabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir