Çocuk ve Ergen

Tırnak Yeme Hastalığı Nedir

Tırnak yeme hastalığı bir veya daha fazla parmağı ağza sokma ve koparma olarak ifade edilir. Öncede tırnak yeme hastalığı farklı değerlendirilirdi. Ancak günümüzde bu tür durumların psikososyal durumlar ve yaşam kalitesiyle ilgili olduğunu söyleyebiliriz. Ağız sağlığı ve tırnak yeme hastalığı günümüzde önemli bir konu olarak karşımıza çıkar. Diğer taraftan bu konuda az sayıda çalışma karşımıza çıkar. Tırnağın çevresindeki dokuları tahrip etmek, derileri yolmak da benzer bir durumdur. Tırnak yeme hastalığı tıpta onikofaji olarak karşımıza çıkar. Onikofaji ile genellikle çocuklukta karşılaşırız. Erişkin dönemde de bazı psikolojik bozukluklar bu duruma eşlik eder. Bu tür durumlarda anksiyete ve duygusal gerginlik ortaya çıkar. Tırnak yemek ise bir şekilde rahatlamayı ifade eder.
İçindekiler
1. Nedenleri Nelerdir ?
2. Tırnak Yeme Hastalığı ve Psikolojik Nedenler 
3. Yaygınlığı Nedir
4. Çocuklarda Tırnak Yeme Hastalığı
5. Belirtileri Nelerdir
6. Tırnak Yeme Hastalığı Tedavisi Nasıldır
7. Çocuğum Tırnak Yiyor Ne Yapmam Gerek

Tırnak Yeme Hastalığı Nedenleri Nedir ?

Kaygı ve stres anlarında bazen bir kaçış olarak görürüz. Elimiz bir anda ağzımıza gider. O an belki de tırnak yediğimizi fark etmeyiz bile. Bu yüzden tırnak yeme hastalığı ile duygu durumu arasında anlamlı bir ilişki var. Bu konuda temel nedenler bebeklik dönemiyle ortaya çıkar. 5.aydan itibaren bebekler parmak emmeye başlar. Bu tür durumlar ilerleyen dönemde alışkanlık haline gelir. Tabii ki bu emme davranışı Onikofaji durumunun asıl sebebi değildir. Diğer yandan tırnak yeme davranışının öğrenilmiş bir yanı da vardır. Çevresinde bu davranışı yapan kişilerin varlığı taklit etmeye sebep olur. Böylece çocuk fark etmeden tırnak yemeye başlar. Bu tür durumlarda çocuğu uyarmak faydalı olmaz. Önce çevredeki uyarıcıları ortadan kaldırmak gerekir.

Diğer yandan genetik faktörler de bu durumu tetikler. Duygulardaki ani iniş çıkışlarla baş etmek bu yüzden önemlidir. Eğer ki genetik faktörlere dayalı bir rahatsızlık söz konusuysa bu davranış kendiliğinden ortaya çıkar.

Tırnak Yeme Hastalığı ve Psikolojik Nedenler

Bireyin yaşadığı gerginlik ve kaygı durumuna dikkat etmemiz gerek. Bu tür durumlarda nasıl davranışlar sergilediği önemlidir. Eğer ki kaygı durumunda kişini eli direkt olarak ağzına gidiyorsa bu tür durumda kaygıyı kontrol etmemiz gerekir. Korku ve öfke anlarında da bazen bu durum artar. Bu konuda kişi duygusuyla tırnak yiyerek baş eder. Ancak burada önemli nokta şudur: Kaygımızla olumlu şekilde nasıl baş ederiz?

Aile içerisinde var olan otoriter tutum da tırnak yeme hastalığı durumunu tetikler. Eğer ki çocuk kendisini aile içinde baskı altında hissederse kendisine göre bir baş etme süreci oluşturur. Bu tür durumlarda ise elini ağzına götürmesi rahatlatır. İlgisiz bir aile ortamı çocuğu kaygılandırır. Şöyle düşünelim, sürekli eleştirilen bir çocuk kaygı yaşar. Kaygısıyla nasıl baş edeceğini bilmez. Bu tür durumlarla tırnak yiyerek baş eder. Bu noktada çocuğa “tırnağını yeme sakın!” demek yerine kaygısını azaltmamız gerekir. Bu tür durumlarda aileye düşen görev oldukça fazla. Bir diğer nokta ise OKB, Depresyon, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu da bu duruma sebep olur.

Tırnak Yeme Hastalığı Yaygınlığı

Yapılan çalışmalar 4-6 yaş grubu arasında daha yaygın olduğunu ifade eder. Ancak bu tür çalışmalar genellikle ilkokul ve ortaokul öğrencileriyle yapılır. 12-16 yaş arası 400 öğrenciyle yapılan çalışmada onikofaji durumunun %29 olduğu ortaya çıktı. Bu durum tabii ki çok önemli! Diğer yandan İstanbul’da 214 çocukla yapılan çalışmada bu çocukların %48’inin tırnak yediği ortaya çıktı. Bu tür oranları dikkate almalıyız. Çünkü bu tür şeyler çocukların aile ortamları hakkında da bize bilgi verir. Kız ve oğlan çocukları arasında yapılan karşılaştırmada kız çocuklarının daha fazla tırnak yediği ortaya çıktı. Bu durum toplumsal algılarla da ilişkisi olduğunu söyleyebiliriz. Yapılan bir diğer çalışma ise 12-18 yaş arasındaki çocuklarladır. 441 kız çocuğunun %21’inin, 638 oğlan çocuğunun ise %15.8’inin tırnak yediği ortaya çıktı. Bu tür durumlarda aslında çocukların kendisini ne kadar baskı altında hissettiğini ortaya koyuyor.

Çocuklarda Tırnak Yeme Hastalığı

Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu durum en çok çocukluk çağında ortaya çıkar. Bu tür davranış bir uyum problemidir. Bu yüzden davranışlara dikkat etmemiz gerekir. Tırnak yemenin altında yatan sebepleri tespit etmeliyiz. Eğer ki çocuk aile içerisinde kendisini değersiz hissediyorsa tırnak yeme davranışı artar. Onikofaji durumunda aklımıza aile baskısı da gelir. Eğer ki otoriter bir aile yapısı mevcutsa bu durum tekrarlanır. Önemli olan diğer bir konu ise aile içindeki iletişim sorunlarıdır. Ebeveynler çatışma yaşadıkları konuyu yüksek sesle çözüyorsa bu durum çocuğu etkiler. Eğer ki öfke sürekli çocukların üstündeyse çocuk diken üstünde yaşar. Bu tür azarlama ve ilgi azlığı da bu davranışın artmasına neden olur. Onikofaji durumunu tetikleyen temel duygular;

 • Gerilim
 • Salgırganlık
 • Öfke
 • Sıkıntı
 • Üzüntü
 • Kaygı
 • Korku
 • Değersizlik
 • Güvensizlik

 

Tırnak Yeme Hastalığı Belirtileri

 • Tırnaklar çok kısa ve düzensizdir.
 • Tırnak enfeksiyonu yaşanır.
 • Parmaklarda siğil oluşur.
 • Yalnız kaldıklarında elleri ağzına gider.
 • Tırnak yeme anında gerilim ve zevk
 • Tırnak yedikten sonra suçluluk ve utanç
 • Diş sağlığı problemleri
 • Kaygıyla baş edememe
 • Parazit enfeksiyonlarına bağlı rahatsızlıklar

Bu tür durumların sık sık ortaya çıkmasına dikkat etmemiz gerekir. Tabii ki birinci koşulumuz sık sık çocuğun ya da yetişkinin tırnak yemesidir. El ve tırnak yapısından bu durum çok net şekilde karşımıza çıkar.

"<yoastmark

Tırnak Yeme Hastalığı Tedavisi Nasıldır

Çocuklarda ortaya çıkan bu davranış 3-4 yaşına kadar görmezden gelinirse kendiliğinden ortadan kalkıyor Ancak tekrarlarsa bu durumda mutlaka destek almak gerekir. Buradaki temel amaç bazen dikkat çekmektir. Çocuk tırnak yediğinde sürekli ilgiyi üstünde toplar. Bazen uyarılmak ikincil pekiştireç görevi görür. Bu yüzden bir süreye kadar görmezden gelinir. Diğer yandan tırnak çevresine sürülen acı oje, zeytinyağı gibi durumlar da bir yere kadar etki eder. Ancak bu durumlar anlık çözüm ortaya çıkarır. Tırnak yeme davranışının altında yatan asıl sebep ortadan kalkmaz. Bu tür durumlarda sadece tat kaçınması kaynaklı hazzın ortadan kalkmasıdır.

Rahatlama çalışmaları, nefes egzersizleri ve oyun terapisi bu noktada etkilidir. Çünkü tırnak yeme hastalığı temelde bir kaygı problemidir. Bu tür davranışlar kaygısını kontrol etmesine yardım eder. Böylece çocukta güven duygusu oluşur. Diğer yandan otoriter ailelerin çocuğun üstünden baskıyı geri çekmesi gerekir. Bu tür gerginlik durumlarını ortadan kaldırmadan tırnak yeme davranışı son bulmaz. Bu yüzden sadece çocukla değil ailelerle de çalışmamız gerekir.

Çocuğum Tırnak Yiyor Ne Yapmam Gerek

 • Çocuğu asla suçlamayın! Mutlaka anlamlı bir sebebi vardır.
 • Ceza vermeyin, çünkü ceza etkili olmuyor.
 • Kendinizi suçlamayın! Bu davranışın çözümü olduğunu bilin.
 • Çocuğun tırnak yemediği durumlara dikkat edin.
 • Tırnak yemediği duruları pekiştirin ve cesaretlendirin.
 • Çocuğun kaygısını anlayın.
 • Tırnak yeme davranışının arttığı durumları not edin.
 • Tırnak yeme hastalığı için çocuğu tehdit etmeyin!
 • Aile öyküsündeki kaygıyı ele alın.
 • Unutmayın kaygıyı kontrol ederseniz tırnak yeme davranışı son bulur.
 • Çocuk tırnak yiyor diye sakın eline vurmayın!
 • Kabullenici ve destekleyici tutum tırnak yeme davranışını azaltır.

Konuyla ilgili çocuklarla çalışan online psikolog ve psikolojik danışmanlardan online terapi alabilirsiniz.

Hemen Seans Al

Hastalık Hastalığı Nedir yazımızı da mutlaka okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir