Depresyon – Öfke

DEPRESYON

Depresyon genellikle ciddi görülmeyen, bir çok alanda kendisini gösteren duygu durumudur. Gündelik yaşamda yapılacak bir çok şeyi gerçekleştirmemizi engelleyen bir süreçtir. Depresyon belirtilerinin ortaya çıkması, bireyin kendisine olan saygısının kaybolması ve geleceğe yönelik umutsuzluk yer alır. Geleceğe karşı umutsuz olan birey, diğer insanların kendisini sevmediğini ve yetersiz olduğunu düşünmektedir. Bu  durumlar yaşamınızı çekilmez hale getirdiğinden bir profesyonelden destek almanız gerekmektedir.

 

Depresyon genel anlamda bir duygu durumu bozukluğudur. Bu rahatsızlık, duyguların olumsuz şekilde gelişim göstermesine neden olur. Kişi,  eğlenceli ve keyifli aktiviteler sırasında bile mutsuz hisseder. Kendisini üzülmekten  alıkoyamaz. Yapılan  hiçbir aktiviteden keyif alamaz. Davranışları da buna uygun olarak isteksiz  gerçekleştirilir. Depresyonda olan bir genç, okula gitmek  istemeyebilir. Bu durumlarda depresyonun en belirgin halini görmek mümkündür.

 

Depresyon dünya üzerinde  sık görülen bir rahatsızlıktır. Depresyonun ortaya çıkma nedenleri arasında;  madde ve anksiyete bozuklukları, alkol kötü kullanımı, düşük sosyoekonomik düzey, sevilen birinin ölümü ya da genetik faktörler yer almaktadır. Bu durumda depresyonun  her yaş grubunda görülebilen bir rahatsızlıktır. Ancak yapılan araştırmalar kadınlarda daha fazla görüldüğünü söylemektedir. Özellikle yaşlılarda bedensel ve bilişsel değişim gerçekleştiği için daha sık ortaya çıkan depresyon çocuk ve ergenlerde de ortaya çıkabilir; intihar olasılığını arttırmaktadır.

Bazı kişiler ise  yapıları gereği depresif bozukluk geliştirmeye daha meyillidirler. Bu yüzden başkaları için çok zorlanmadan başa çıkılabilecek yaşam sorunları onlar için aşılması zor olabilir. Kişilik özelliklerinin yeterince güçlü olmaması onların kolaylıkla depresif duruma sokabilir. Bu yüzden  bireylerin tedavisinde ilaçların yanı sıra psikoterapinin mutlaka yer alması gerekir.

 

Psikolog veya  psikolojik danışmanlar, bu ihtiyacı profesyonel olarak giderebilirler. Danışmanlarımız , sizlere destek vermek adına, sitemiz aracılığıyla iletişim kurmanızı bekliyor olacaktır.