Online Terapi Psikolog

Çabuk Sinirleniyorum

Çabuk sinirleniyorum cümlesini hemen hemen her seansta bir şekilde duyarız. Gelen danışanlar bunun altında yatan sebepleri oldukça merak eder. Hatta pek çoğu ancak sebebini bilmiyorum diyerek cümleyi tamamlar.

Çabuk sinirleniyorum cümlesi aslında öfkemi kontrol edemiyorum demektir. Bu noktada öfke nedir sorusunu kendimize sorarız. Öfke, temel bir duygudur. Ancak öfke sağlıklı bir şekilde ifade edilmediği problemlere neden olur. Hepimiz farklı zamanlarda farklı derecede öfke duygusu yaşarız.

Kontrol edemediğimiz noktalar sıklaşırsa çabuk sinirleniyorum , sebebini bilmiyorum cümlesi bizim kurtarıcımız olur. Eğer ki bu tür yoğun öfke patlamaları yaşıyorsanız mutlaka psikolojik destek alın. Çünkü altında yatan sebeplerin neler olduğunuz konuşmadan bilemeyiz.

İnstagram sayfamızı takip ederek bize destek olmayı unutmayın. 🙂

Neden Çabuk Sinirleniyorum

Neden çabuk sinirleniyorum sorusunun yanıtını hepimiz merak ederiz. Öfke duygusu pek çok değişkeni içinde barındırır. Bu yüzden altında yatan sebebi bulmamız gerekir. Bu nedenle öfke , buzdağının görünen kısmıdır. Altında yatan değersizlik, mutsuzluk, çekingenlik gibi pek çok farklı duygu ve geçmiş yaşantı yer alır. Yaşamımızda da bazı tetikleyiciler öfke patlamasına ve çabuk sinirlenmemize neden olur.

 • Haksız muamele görmek,
 • Eleştiri duymak
 • İstediğimizi elde edememek
 • Anlaşılmamak  öfkeyi tetikleyen bazı değişkenler arasında yer alır.
 • Can sıkıntısı
 • Memnuniyetsizlik ise bazen hafif derecede öfkelenmemize neden olur.

Bu yazımızda hayatımızda var temel bir duygu olan öfkenin bizi nasıl ele geçirdiğini konuşacağız.

İnsan Neden Çabuk Sinirlenir

İnsanların çabuk sinirlenmesi, günlük hayatta yaygın bir durumdur. Sinirlenme, birçok faktörden kaynaklanabilir ve insanlar arasında farklılık gösterebilir. Ancak, sinirlenmenin altında yatan nedenleri anlamak ve buna nasıl başa çıkılacağını öğrenmek, daha sağlıklı ilişkiler ve duygusal denge için önemlidir. Bu makalede, insanların neden çabuk sinirlendiğini anlayacak ve sinirlilikle başa çıkma yollarını keşfedeceğiz.

Çabuk Sinirlenme ve Beyin İlişkisi

Çabuk sinirlenme durumunun beyin yapısıyla direkt olarak ilişkisi vardır. Korteks , kişinin entelektüel becerilerinin yer aldığı temel bölümdür. Mantık ve yargı kısmı direkt olarak burayla ilgilidir. Diğer yandan kontrol merkezi olarak da bilinir. Limbik sistem ise beynimizin duygusal merkezidir.

Limbik sistem bazı durumlarda savaş ya da kaç tepkisi verir. Böylece kendimizi korumaya alırız. Eğer ki öfkelendiğimizi fark ediyorsak korteksten önce limbik sistemin çalıştığını da bilmemiz gerekir.

Şöyle düşünün, biriyle tartışıyorsunuz. Size sözel ya da fiziksel olarak saldıracağını fark ettiğiniz anda siz saldırmaya başlarsınız. Çünkü beyniniz size kendinizi korumanız gerektiğini söyler. Bu tür durumlarda savaş ya da kaç tepkisi devreye girer. Bu tür durumlarda öfke bizi bazen pişmanlığa da iter.

Çabuk Sinirleniyorum Sebebi Nedir

Çabuk sinirlenmek farklı nedenlerle ortaya çıkar. Bu nedenlerden bazıları görünen düzeydedir. Örneğin birinin bize haksızlık etmesi, suçlanmak gibi. Diğer nedenler ise derinde yatan çözülmemiş duygular ve geçmiş yaşantılardır.

 • Aile yaşantısında şiddete maruz kalmak
 • Çocukluk yaşantısında reddedilmek ya da sevilmemek
 • Saygısızlığa uğramak ya da haksız muamele görmek
 • Tehdit edilmek
 • İhmal edilmek
 • Fiziksel olarak zarar görmek ya da risk altında olmak
 • Kişinin kendisini güçsüz hissetmesi
 • Yüksek düzeyde stres ya da kaygı
 • Düşük kriz yönetimi
 • Düşük benlik algısı
 • Madde ya da alkol kullanımı gibi

Öncelikle sizi öfkelendiren durumu düşünün. Bu durumun geçmiş yaşantılarınızla bağlantısını biraz irdeleyin. Bir anda bu sonuca varmanız zor olacaktır. Bu yüzden kendinize biraz zaman verin. Öfke  durumlarını not alın ve kendinize neden çabuk sinirleniyorum sorusunu sorun.

Geçmişte şiddetli şekilde istismara ya da ihmale maruz kalmak bazen öfke duygusunu ortaya çıkarır. Diğer yandan aile yaşantınızda problem çözme becerisi size öğretilmediyse çabuk sinirleneceğinizi unutmayın.

Hemen Seans Al

Öfkenizi ya da duygunuzu kontrol etmekte zorlanıyorsanız online psikolog ve psikolojik danışmanlardan online terapi desteği alın. Böylece derinde yatan diğer yaşantıları ortaya çıkarmış olursunuz.

Çabuk Sinirleniyorum Belirtileri Nelerdir

Herkes öfkesini ve sinirini farklı biçimde gösterir. Ancak bizim en çok şahit olduğumuz ses tonu ve fiziksel saldırı şeklinde ortaya çıkar. Bazı durumlarda kişi sessiz kalarak öfkelenir. Hatta sakin atın çiftesi pek olur sözü de bize bunu hatırlatır. Bu yüzden öfkenin ne şekilde ne şiddette ortaya çıkacağını bilemeyiz.

 • Bağırmak ve yüksek sesle konuşmak
 • Küfür etmek ya da hakaret etmek
 • Tehdit etmek
 • Lakap takmak
 • Fiziksel şiddet uygulamak
 • Hayvanlara zarar vermek
 • Nesnelere ya da eşyalara vurmak
 • Geri çekilme ve ortamdan uzalaşma
 • Kendine zarar verme
 • Yoğun alkol ya da madde kullanımı

Stres ve kaygı durumlarında genelde ne yapacağımızı bilemeyiz. Üstüne üstlük bu tür şeyler bir de canımızı sıkıyorsa genelde öfkeye başvururuz. Çünkü karşı taraftaki öfkemizden korkabilir. Özellikle kronik stres ve kaygı duygusu öfkeyi daha fazla tetikler.

Çocuk, genç ya da yetişkin öfkeyi bir şekilde öğrenir. Geçmiş yaşantısında bu duyguyu nasıl ifade ettiğinizi düşünün. Aynı babam gibi ya da annem gibi öfkeleniyorum cümlelerini de sık sık duyarız. Bu yüzden belki de ebeveynlerimizle olan ilişkimizi incelememiz gerekir. Eğer ki duyguları sağlıklı şekilde ifade edersek öfkelenmemize de gerek kalmaz.

Çabuk Sinirleniyorum Ne Yapmalıyım

Özellikle terapi sürecinde de çabuk sinirleniyorum ne yapmalıyım sorusunu duyarız. Danışan bizden bir cevap ya da tavsiye bekler. Ancak üzgünüm ki böyle bir beklenti sizi de hayal kırıklığına uğratır. Çünkü sizi öfkelendiren alt sebepler biriciktir. Çünkü öfke doğal bir duygudur. Bu yüzden çocuklukta kendini kabul ve duyguları ifade etme kavramları üzerine öğrendiklerinizi konuşmamız gerekir.

Bazı aile yaşantılarında ebeveynlere karşı yoğun öfke duygusu ortaya çıkar. Çünkü seansa gelen kişi çocukluk yaşantısında görülmediğini, sevilmediğini düşünür. Bu duygular yetişkinlik yaşantısında da karşısına çıkar. Bu nedenle anlaşılmayan duyguların sağlıksız öfke patlamalarına döndüğünü unutmamalıyız.

Geçmişte travmatik yaşantı yaşadıysanız bu yaşantı duygularınız üstünde etkili olabilir. Bu nedenle alanında uzman psikolog ya da psikolojik danışmanlardan seans almak sizin duygunuzu daha kolay anlamanıza yardım eder.

Çabuk Sinirleniyorum ve Terapi Süreci

Terapi sürecinde sizin öfkenizi nasıl yöneteceğinizi konuşuruz. Bu nedenle hangi durumların sizi çok saldırgan hale getirdiğini bilmemiz gerekir. Unutmayın, bazı durumlarda öfke ile ilgili ilaçlı tedavi desteği gerekir. Bu yüzden psikolog ya da psikolojik danışman uygun gördüğü anlarda sizi psikiyatriste yönlendirir.

Diğer yandan öfkenin normal bir duygu olduğu, sağlıklı şekilde nasıl ortaya koyulacağı konuşulur. Terapi sürecine başladığınızda öfkeniz bir anda ortadan kalkmaz. Nasıl ki çabuk sinirlenmeyi bir anda öğrenmediyseniz bir anda da bu durumdan kurtulamazsınız.

Unutmayın ki terapi bir süreçtir. Bu bireysel yolculukta çoğu şey size bağlıdır. Eğer ki terapide ne kadar fazla kendinizi ifade ederseniz kaygınızı tetikleyen temel konuları da bu şekilde daha kolay fark edersiniz.

Çabuk Öfkeleniyorum Nasıl Önlerim

Çabuk öfkeleniyorum nasıl önlerim sorusunu sık sık seanslarda duyuyoruz. Maalesef ki bu konuda hiçbir uzmanın elinde sihirli bir değnek yok. Bu nedenle öfkenin altında yatan nedenleri belirlemek gerekir. Örneğin karantina döneminde ev kadınlarının sorumluluklarının artması daha fazla öfkelenmelerine neden olmuştur.

Bu durumda karantinanın kalkması, öfkenin de azalmasına katkı sağlar. Diğer yandan kız çocuklarının öfkesini daha çabuk kontrol edebildiği ifade edilir. Bu durum ise erkeklerin, kızlara karşın daha anlayışla karşılanmasını bize anımsatır. Çünkü erkek sinirlenebilir, kadın sinirlenemez. Bu tür ataerkil toplumlarda öfke kontrolü için altta yatan temel nedenler daha iyi analiz edilmelidir.

Sitemizde alanında uzman online psikolog ve psikolojik danışmanlardan online terapi alabilirsiniz. Konuyla ilgili ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Merhaba çok çabuk sinirleniyorum konu hakkında bana yardımcı olacak bir uzman var mıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir