Terapi

TERAPİ NEDİR?

Terapi

Terapi gerekli eğitimlerini tamamlamış olan Profesyonel Psikolog, Psikiyatrist veya psikolojik danışman eşliğinde duygularınızı ve düşüncelerinizi, insanlara karşı tutumunuzu, yaşadığınız içsel sıkıntıları , günlük yaşamda sizin bile farkına varmadığınız bir çok etkeni fark etmenizi sağlayan bir süreçtir. Bu süreci önemli kılan ise fark edilen bu durumlara karşı sizi motive ederek daha güçlü kılma çabasıdır.

 

Hepimiz birileri bizi dinlesin, anlasın ve yorum yapsın isteriz. Terapiye gelmemizin asıl sebeplerinden biri de budur. Ancak bunun karşısında, nasıl olsa beni dinleyen/ler var diyerek gitmemeyi  tercih edenler de vardır. Fakat unutmamak gerekir ki, profesyonel olarak bu işi yapanlarla normal  anlatımlar arasında büyük farklılıklar vardır. Psikoterapi eğitimi almış profesyoneller, paylaştığınız sıkıntı ve problemleri kendi içinizde çözmeniz adına size yardımcı olan kişilerdir.

 

Terapi Ne işe Yarar?

Ruh sağlığını korumak isteyen ve psikolojik anlamda  rahatlamak isteyen kişiler tarafından tercih edilen bir yöntemdir.  Kişiler için, yaşanan travmaları çözüme ulaştırmak ve kurtulabilmek çok önemlidir. Uygulanacak terapiler bu konuda büyük önem taşımaktadırlar.

 

Terapi Türleri Nelerdir?

Psikoterapistlerin uyguladığı bir çok terapi yöntemi vardır. Kişilere göre değişkenlik gösteren bu uygulamaların tercih edilenleri aşağıda sıralanmıştır.

 

  • Aile Terapisi :  Aile içinde yaşanan  sorunları çözümleyebilmek  için tercih edilir. Psikoterapistler , aile arasındaki bağları kuvvetlendirmek adına bu yöntemi kullanırlar. Aile terapisi, bipolar bozuklukların ve yeme bozukluklarının tedavisinde de kullanılır.
  • Kişiler arası Terapi: Özellikle iletişim, ilişki kurma gibi yeteneklere odaklanan kişiler arası terapi uygulamaları kişilerin duygularını sağlıklı bir biçimde ifade edebilmelerini sağlamayı amaçlar.
  • Bilişsel- Davranışçı Terapi: Bilişsel tarafı kişilerin yaşamlarıyla ilgili pozitif değerlerini oluşturabilmelerine odaklanır. Davranışsal tarafta ise sağlıklı seçimler yapabilme yeteneğinin geliştirilmesine odaklanmaktadır. Bilişsel- Davranışçı terapi uygulamaları  bipolar bozuklukların, anksiyete ve depresyon tedavisinde tercih edilir.

  Terapi ilkeleri

Psikoterapide hangi etik kuralların geçerli olacağına ikamet edilen sağlık örgütleri ve ülkenin yasaları  karar vermektedir. Bu nedenle, her ülkede farklılık göstermek ile birlikte temel ilkeler bulunmaktadır. Kişinin bilgisi ve izni olmadan üçüncü bir şahıs ve kurumlarla bilgi alışverişi yapılaması mümkün değildir. Psikoterapistler, psikoterapiler dışında hastalarıyla farklı duygusal ilişkiler ve yakınlıklar kuramazlar. Bu yüzden psikoterapistlerin, hastalarıyla  herhangi bir cinsel ilişkisi kesinlikle yasaktır. Hastanın rızası olsa bile, istismar olarak kabul edilmektedir. Fakat psikoterapistler ve hastalar arasında cinsel yönelim, ırk, yaş, politik görüş gibi nedenlerden dolayı ayrım yapılmamalıdır.