Fobiler

Sosyal Anksiyete Nedir?

Sosyal Anksiyete Belirtileri Nelerdir?

Sosyal anksiyete, sosyal durumlarda yoğun bir şekilde kaygı ve endişe yaşama durumudur. Kişinin toplum içinde başkalarının önünde konuşma yapma, topluluk önünde performans sergileme, sosyal etkileşimlerde bulunma gibi durumlarda kendini rahatsız, özgüvensiz veya utanmış hissetmesiyle karakterizedir. Sosyal anksiyete bozukluğu olarak da bilinen bu durum, kişinin normal yaşamını olumsuz yönde etkileyebilir ve sosyal ilişkilerini, iş hayatını veya eğitimini olumsuz etkileyebilir.

Sosyal anksiyetenin belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir, ancak yaygın belirtiler şunları içerebilir:

 1. Yoğun endişe ve kaygı: Sosyal durumlarda yoğun bir şekilde kaygı, endişe ve gerilim hissetmek.
 2. Bedensel belirtiler: Kalp çarpıntısı, nefes darlığı, terleme, titreme, baş dönmesi gibi fiziksel belirtiler yaşamak.
 3. Özgüven eksikliği: Kendine güvensizlik, başkalarının önünde utangaçlık hissetme, eleştirilere aşırı tepki verme.
 4. Sosyal geri çekilme: Sosyal etkileşimlerden kaçınma, toplum içinde sık sık sessiz ve gözlemci bir rol oynama.
 5. Performans kaygısı: Topluluk önünde konuşma, performans sergileme gibi durumlarda yoğun kaygı ve korku yaşama.

Sosyal anksiyete, genellikle çocukluk veya ergenlik dönemlerinde başlar ve yetişkinlikte devam edebilir. Bu durumun nedenleri arasında genetik yatkınlık, çevresel faktörler, travmatik deneyimler veya sosyal becerilerin yetersizliği gibi faktörler rol oynayabilir.

Sosyal anksiyete genellikle tedavi edilebilir bir durumdur. Psikoterapi, ilaç tedavisi ve bilişsel-davranışçı terapi gibi yaklaşımlar kullanılabilir. Terapi sürecinde sosyal becerilerin geliştirilmesi, kaygı yönetimi tekniklerinin öğrenilmesi ve olumsuz düşüncelerin yeniden yapılandırılması hedeflenir.

Unutmayın, sosyal anksiyete yaşayan kişilerin destek alması ve tedavi olması önemlidir. Tedavi ile birlikte sosyal etkileşimlerde daha rahat hissetmek ve yaşam kalitesini artırmak mümkün olabilir.

Sosyal anksiyete ; kişi bulunduğu çevredeki diğer insanlar tarafından eleştiriyle karşılaşacağını düşünür. Bu durumlarda ortaya çıkan korku ya da kaygıdır.

Sosyal anksiyete ile sosyal fobi bazı yerlerde benzer olarak tanımlansa da aralarında farklılık vardır. Kişinin sosyal ortamlardaki anksiyete düzeyinin artması bu durumu sosyal fobiye çevirir. Sosyal anksiyetenin ortaya çıkmasında temelde çevresel faktörler ve genetik etkenler rol oynar.

Sosyal anksiyetenin genler aracılığıyla bir sonraki nesle geçer. Ancak yine de temelde çevresel faktörler yatar. Kişi sosyal çevreden gelecek eleştirilerle karşılaşmamak için çevreye uygun hareket etmek ister. Aksi takdirde toplum tarafından etiketleneceğim der. Böylece dışlanacağını düşünürr.

İçindekiler
1. Sosyal Anksiyete Belirtileri Nelerdir
2. Sosyal Anksiyete Tanı Ölçütleri
3. Sosyal Anksiyete Eşlik Eden Durumlar
4. Anksiyete Online Terapi

Fiziksel Belirtiler

Sosyal anksiyete göğüs bölgesinde sıkışma, göğüste çarpıntı, güç nefes alma olarak ortaya çıkar. Ayrıca baş dönmesi, gözleri kaçırma ya da göz teması kuramama şeklinde de ortaya çıkar. Diğer belirtileri ise mide bulantısı, ellerde titreme ya da uyuşma, yüz bölgesinde kızarma, beden ısısında artma ve terleme…

Zihinsel Belirtiler

Sosyal Anksiyete belirtileri olan kişiler çevresi tarafından olumsuz görüleceğine inanır. Böylece çevrenin kendisini olumsuz yönde eleştireceği kaygısıyla odaklanmakta güçlük çekerler. Benim bu konuda kesinlikle daha az bilgim var , yetersizim diyerek konuşmaktan kendilerini alıkoyarlar.

Sosyal Anksiyete Davranışsal Belirtiler

Kişi kalabalık ortamda konuşamaz. Ses tonu düşüktür. Ki bu güvensizliğin birinci işaretidir. Konuşma anında sesi titrer ve hatta çatallaşır. Bazen kelimeleri bir bütün halde söyleyemez. Çok fazla şekilde ııııı kullanır.

Duygusal Belirtiler

Kişi sosyal ortamlarda ya da kalabalık ortamlarda eleştirileceğine kendisini o kadar inandırmıştır ki küçük düşmekten, suçlanmaktan, kötü yönde eleştirilmekten dolayı korkar ve kaygısını kontrol edemez.

Hemen Seans Al

Sosyal Anksiyete Tanı Ölçütleri Nelerdir?

Sosyal anksiyete yaşayan kişile bulundukları sosyal etkinliklerde eleştirileceklerine dair yoğun korku ve kaygı yaşar. ( sunum yapmak, kalabalığa hitap etmek, farklı kişilerle iletişim içinde olmak vs.)

 • Kişi eleştirileceğini ve utanacağını düşündüğü için kaygısını diğer kişilere yansıtmamaya çalışır.
 • Var olan tüm sosyal durumlar kişide kaygı ve korkuya neden olur.
 • Kişi başka insanlarla sosyal bir etkinlikte bulunacaksa eğer hissettiği kaygı, korku ve kaçma davranışıyla mücadele eder.
 • Kişi kendisini bulunduğu ortamda entelektüel açıdan yetersiz hisseder.
 • Kişinin içinde bulunduğu bu durum 6 aydan daha uzun sürer.
 • Günlük yaşantısında ya da meslek hayatında etkinlikleri son derece kısıtlı tutar, yaşam kalitesi düşer.
 • Kişinin yaşadığı bu kaygı ve korku durumu başka bir psikiyatrik bozuklukla tanımlanmaz.

Sosyal Anksiyetesi olan kişiler genel anlamda kendilerine güvenmezler, içlerine kapanık şekilde davranırlar, sessiz kalmayı ve konulara dahil olmamayı tercih ederler. Toplum arasında sakin olarak tanımlandıkları için tam anlamıyla tanı alması gecikir.

Sosyal Anksiyete Eşlik Eden Durumlar

Ortaokul öğrencileriyle yapılan bir çalışmada bilgisayar oyun bağımlılığı davranışıyla sosyal anksiyete arasında bir ilişki olduğu ifade edilmiştir. Bu noktada kişiler kalabalık ortamlarda sosyalleşemedikleri için kendilerini daha fazla bilgisayar oyununa verirler. Böylece dışarda hissettikleri baskıdan kurtulduklarını düşünmektedir.

Ekonomik açıdan daha düşük gelir grubunda bulunan kişilerde, ilçe ve köylerde yaşayan kişilerde, daha düşük yaş gruplarında anksiyete belirtileri daha fazla görülmüştür.

Cep telefonu kullanan 515 ergen üzerinde yapılan bir çalışmada ise sosyal anksiyete belirtileriyle sık sık telefon kullanma, telefon kontrol etme arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Oyun bağımlılığında olduğu gibi kişi kendisini gergin ve kaygılı hissettiği anda telefonuna sığınmaktadır. Özellikle ergenlerde ortaya çıkan sosyal anksiyete durumlarında aile yaşam öyküsüne değinmek faydalı olur.

Yurt dışında yapılan çalışmalarda ise sosyal kaygısı olan kişilerin daha az fiziksel aktivite yaptıkları, kendilerine yönelik algılarının olumsuz olduğu bulunmuştur.

Ayrıca okul ve aile çevresinin de sosyal anksiyeteye neden olduğu ifade edilmetedir. Aile yaşantısında sık sık eleştirilen çocuk çevresindeki herkesin kendisini eleştireceğini düşünmektedir. Okulda akran grubuyla olumsuz ilişkisi olan çocuklarda da sosyal anksiyete belirtilerinin yüksek olduğu ifade edilmektedir.

Son olarak anne ile olan ilişkiye göre oluşan bağlanma stillerinin de sosyal anksiyeteyle ilişkisi olduğu ifade edilmektedir. Bağlanma stilleri kişinin kendine güvenini de arttırmaktadır. Bu noktada çocukların anneleriyle ilişkileri de bu noktada oldukça önemlidir.

Anksiyete Online Terapi

Anksiyete online terapi için uygun bir durumdur. Sosyal kaygı durumunu ortaya çıkarmak ve çözüm adına adım atmak bu konuda önemlidir. Eğer ki daha önce terapi deneyiminiz yoksa ve buraya kadar geldiyseniz mutlaka online terapi almanızı tavsiye ederiz. Aklınızda belki bazı tereddütler vardır.

Bunun için canlı destekten iletişime geçebilir ve ön görüşme sağlayabilirsiniz. Kaygı durumunuzu tetikleyen mutlaka anlamlı bir sebebiniz vardır. Bunlar bazen geçmiş yaşantılar bazen ise aile yaşantıları olur. Kaygınızı ele almak adına bazen aile yaşantılarınızı, bazen eski ilişkilerinizi konuşabiliriz. Bunlardaki temel amacımız sizin şimdiki yaşantınızı şekillendiren olayları ortaya çıkarmaktır.

Evet, ilk başlarda güvenmekte zorlanıyor olabilirsiniz. Çünkü sizi buraya getiren temel sebep güvenmekte zorlanmak. Terapi sürecinde online psikolog ve psikolojik danışman arkadaşlarımızla bu konu üzerine çalışabilirsiniz. 8-10 oturum devam eden süreçte eskiye nazaran çok daha iyi olacağınızı fark edeceksiniz.

Sosyal anksiyetesi olan kişiler genelde terapiye gitmek istemezler. Çünkü güvenmekte ve ifade etmekte zorlanırlar. Oysa terapide asıl konu olan güven ilişkilerinin yeniden konuşulması, kendisine yönelik algısı konuşuldukça sosyal hayatında yaşadığı rahatsızlıklar da azalacaktır. Bu konuda kendinizi yalnız hissediyorsanız, kimsenin sizi anlamadığını düşünüyorsanız uzmanlarımızdan online terapi alabilirsiniz.

Anksiyete Ölçeğine bu linkten ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir